اخباراقتصادی

افزایش قیمت مسکن در تهران و سایر شهرهای بزرگ؛ مناطق شمالی تهران رکورد زد!

شبکه کلمه/ افزایش قیمت مسکن در تهران و سایر شهرهای بزرگ در حالی ادامه دارد که یکی از مهمترین وعده‌های دولت رییسی تامین مسکن و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی بوده است .

در چنین شرایطی آخرین گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در تهران تنها در هشت ماه بیش از ۱۲.۵ میلیون تومان افزایش داشته است. سهم قیمت مسکن در سبد خانوار این روزها به بالاترین میزان رسیده و برخی معتقدند سهم هزینه‌های مسکن در سبد خانوار در تهران به بیش از شصت درصد افزایش یافته و بعضا برای مستاجران حتی بیش از این رقم را در بر می‌گیرد.

وعده ساخت و ساز در شرایط فعلی در حالی زمین مانده است که برآوردها حکایت از آن دارد که دولت برنامه منسجمی را نیز در بخش مسکن در دستور کار ندارد.

اخرین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران در آبان ماه ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ و ۴۵.۹ درصد افزایش یافته است.

گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در آبان ماه تعداد معاملات انجام شده ۸۰۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به‌ترتیب ۴۷.۸ و ۹.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۲۸.۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۹۵ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۲۳ میلیون و ۹ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۳۰.۷ درصدی در منطقه یک و ۵۹ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا