اخبارسیاسی

جاوید رحمان از تشدید سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرد

شبکه کلمه/ جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه نقض حقوق بشر در ایران، از تشدید سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرد و گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی «کارزار» صدور حکم اعدام برای معترضان به راه انداخته‌اند.

آقای رحمان روز سه‌شنبه هشتم آذر در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز به تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: «می‌ترسم رژیم ایران نسبت به قطعنامه شورای حقوق بشر واکنش خشونت‌آمیزی نشان دهد و این ممکن است باعث خشونت و سرکوب بیشتر از طرف آنان شود».

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پنجشنبه گذشته در نشست ویژه‌ای درباره ایران، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره نقض حقوق بشر در جریان اعتراضات ایران تشکیل می‌شود.

تحقیقات پیشین این شورا منجر به تشکیل پرونده‌های قضایی جنایات جنگی، از جمله برای یک افسر پیشین ارتش سوریه شد که در آلمان بازداشت شد.

آقای رحمان گفت که او انتظار دارد کمیته حقیقت‌یاب در مورد اعتراضات ایران، فهرستی از مجرمان را ارائه کند و آن را با مقام‌های قانونی ملی و منطقه‌ای در میان بگذارد.

اما مقام‌های ایران در واکنش به این قطعنامه، اعلام کردند که خود یک کمیته ملی تشکیل داده‌اند و با این کمیته بین‌المللی همکاری نخواهند کرد.

به گزارش سازمان‌های حقوق بشری از زمان آغاز اعتراضات جاری تا تاکنون حدود ۴۵۰ معترض در ایران به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی از ارائه آمار دقیق از کشته‌شدگان و دستگیرشدگان اعتراضات جاری خودداری می‌کنند، اما به تازگی امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران اعلام کرده که تاکنون «بیش از ۳۰۰ جان‌باخته و شهید» که به نظر می‌رسد منظور او مردم معترض و نیروهای امنیتی است، در اعتراضات کشته شده‌اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد همچنین گفت: «اکنون [مقام‌های جمهوری اسلامی] کارزار محکوم کردن [معترضان] به اعدام را آغاز کرده‌اند».

او افزود که در حال حاضر، ۲۱ نفر از دستگیرشدگان اعتراضات جاری، از جمله یک زن متهم به «جرایم کیفری مبهم و گسترده»، با مجازات اعدام روبه‌رو هستند.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایمیلی به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که توماج صالحی خواننده رپ مخالف جمهوری اسلامی، یکی از این بازداشت‌شدگان است که به «افساد فی الارض به دلیل نشر اکاذیب در مقیاس وسیع» متهم شده است.

دکمه بازگشت به بالا