اخبارسیاسی

حمایت کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر از خیزش مردم: از شرافت و آزادگی و حق‌خواهی چه مانده است؟ ما چه داریم که به آیند‌گان بسپاریم؟!

شبکه کلمه/ اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر ایران، با انتشار بیانیه‌ای، با اشاره به بازخواست‌شدن به‌خاطر درخواست‌شان از نیروی انتظامی برای پرهیز از خشونت در برابر معترضان، اعلام کردند. «در همراهی با مردم» استعفا کرده‌اند.

امضاکنندگان این بیانیه که روز پنجشنبه ۳ آذر منتشر شد، با اشاره به این‌که «اساساً تئاتر هنری اعتراضی است»، از بازخواست‌شدن خود در پی انتشار بیانیه درخواست پرهیز از خشونت علیه معترضان خبر داده‌اند.

در این بیانیه ذکر نشده که این بازخواست از طرف چه نهادی انجام شده، اما قبلاً شمار بسیاری از هنرمندان هم اعلام کرده‌اند که به‌خاطر اعلام موضع خود در حمایت از مردم توسط نهادهای حکومتی مورد بازخواست قرار گرفته‌اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ماه تباه شده‌ایم، چرا که دولت‌ها یکی پس از دیگری آمدند و گِرِهی از این کلافِ سردرگمِ مدیریتِ فرهنگی باز نشد. به‌راستی از تئاترِ ایران چه مانده است؟ از هنرِ درام‌نویسی و بالند‌گیِ آن در این مرز و بوم‌ چه مانده است؟ از شرافت و آزادگی و حق‌خواهی چه مانده است؟ ما چه داریم که به آیند‌گان بسپاریم؟»

هیئت‌مدیره و بازرسان کانون نمایشنامه‌نویسان و مترجمان تئاتر با انتقاد از «گفتار و رفتار مسئولان و شدت سرکوب نیروهای قهریه» افزوده‌اند برای اعتراض به مدیریت کلانِ فرهنگی و هنری کشور، وزارت ارشاد، عملکرد خانهٔ تئاتر و «در همراهی با مردم» استعفا می‌کنند.

خانه تئاتر روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای چندسطری ضمن اشاره به افزایش فشارها به هنرمندان و بازداشت آن‌ها صرفاً اعلام کرد «خواهان آزادی تمام هنرمندان دربند» است و از «اقدامات آتی خانه سینما» در این مورد حمایت می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا