اخبارتازه‌های سیاسی

اولیانوف: چین و روسیه پیشنهاد اتحادیه اروپا را در مذاکرات وین رد نکرده‌اند

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازماندهی بین‌المللی در وین امروز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه روسیه و چین متن پیشنهادی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را رد کرده‌اند، واکنش نشان داد.

وی در پیام خود نوشت: به‌طور قطع این صحت ندارد، چراکه پیش‌نویس توافق درخصوص بازگرداندن برجام توسط تمام طرف‌های حاضر در مذاکرات وین، ازجمله چین و ‌روسیه به دقت مورد بحث قرار گرفته است.

پیش ازین مقام‌های رسمی ایران از کارشکنی روس‌ها در مذاکرات برجامی خبر داده بوند.

دو روز پیش سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد توافق هسته ای با ایران باید بدون حذفیات و اضافات به شکل اولیه خود بازیابی شود.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی در پایتخت کامبوج گفت: “موضع ما بسیار روشن است و هرگز تغییر نکرده است: این طرح باید منحصراً به شکلی که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده و بدون هیچ گونه اضافات یا حذفیات بازیابی شود.” .
به گفته وزیر امور خارجه روسیه ، “آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند طرح اصلاح‌شده را موضوع توافق جدید قرار دهند، در حالی که ایرانی‌ها اصرار دارند که همه چیز طبق مصوبه سال ۲۰۱۵ باشد”.
لاوروف گفت: “من معتقدم که موضع ایران کاملاً مشروع است. آمریکایی ها از این طرح خارج شدند که همه و خود آمریکایی ها زمانی آن را تایید کرده بودند. از آنجایی که واشنگتن تلاش کرده بود آن را نابود کند، البته واشنگتن باید صرفاً موضع خود را پس بگیرد و بازگردد و در حال حاضر مسئله این است”.
ایسنا این خبر را تحت عنوان “مخالفت روسیه با طرح اصلاح‌ شده آمریکا درباره برجام” بازتاب داد.
چندی پیش نیز سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به خبرنگاران گفته بود: ما به تضمین نیاز داریم که این تحریم‌ها رژیم روابط تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری که در برجام تعیین شده را تحت تاثیر قرار ندهد.

دکمه بازگشت به بالا