اخبارحقوق بشر

عفو بین‌الملل: جامعه جهانی حکومت ایران را برای سیل خشونت‌ورزی علیه معترضان پاسخگو کند

سازمان عفو بین‌الملل در یک گزارش تحقیقی تازه، در مورد برخورد حکومت ایران با معترضان در اردیبهشت و خرداد امسال، از جامعه بین‌المللی خواست تا به تعداد کشته‌ها و مجروحان سرکوب‌ها در ایران «که به‌طور هشداردهنده‌ای بالاست واکنش نشان داده و نقش مهم خود را در تضمین پاسخگویی مقامات ایفا کند».

عفو بین‌الملل در گزارش خود که روز چهارشنبه، ۱۲ مرداد، منتشر شد، تأکید می‌کند: «جامعه بین‌المللی باید از مقامات ایرانی به خاطر سیل خشونتی که نیروهای امنیتی همراه با مصونیت مطلق علیه معترضان در جنوب غرب ایران در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱ به راه انداختند پاسخ بخواهد.»

جرقه اعتراضات مورد اشاره عفو بین‌الملل از نیمه اردیبهشت سال ۱۴۰۱ در پی اعلام رسمی گران شدن نان و سهمیه‌بندی آن و افزایش چندبرابری قیمت مواد غذایی در شماری از شهرهای خوزستان زده شد و به استان‌های دیگر سرایت کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود می‌گوید که این نهاد توانسته است کشته شدن دست‌کم چهار نفر را در جریان این اعتراضات تأیید کند.

پیش ازین نیز این سازمان با تایید کشته شدن ۳۲۴ نفر به دست نیروهای امنیتی در اعتراض‌های آبان ۹۸ عفو بین‌الملل از شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کرد: فوراً موضوع تاسیس یک سازوکار تحقیقاتی در خصوص کشتار آبان را در دستور کار قرار دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: