اخباراقتصادی

گزارش خبرگزاری فرانسه از گرانی‌ها در ایران

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی به روایت گرانی «سرسام‌آور» در ایران پرداخته و بر پایه گفتگو با تعدادی از شهروندان تهرانی از افزایش مصرف نان همزمان با افت مصرف سایر مواد غذایی گران شده، خبر داده است.

علی، قصابی در محله مولوی تهران، به خبرگزاری فرانسه گفته است: « فروش من نسبت به قبل، تقریبا نصف شده و با این که خودم قصابم، هفته‌هاست که دیگر گوشت نمی‌خورم. گرانی که تمامی ندارد.»

اصغر، کارمند بازنشسته ۶۳ ساله که به همراه همسرش به قصابی آمده و مقداری گوشت خریده، توضیح است: «ما قبلا خیلی بیشتر [گوشت] می‌خریدیم، اما دیگه اون دوران تموم شد. همه تحت فشاریم و مدام داریم خریدهامون رو کم می‌کنیم.»

اما مجتبی، ۲۹ ساله که در یک نانوایی سنتی واقع در جنوب تهران مشغول به کار است، گفته است: فروش ما بالا رفته؛ زیرا وقتی مردم دیگه قادر نیستند که برنج، روغن پخت و پز و ماکارونی بخرند به نان پناه می‌آورند و بعضی هم چیزی جز نان نمی‌توانند بخورند، به همین خاطر پخت ما روز به روز بیشتر شده.

در هفته‌های اخیر صدها ایرانی در چندین شهر در اعتراض به افزایش قیمت‌ها به خیابان‌ها آمده‌اند. در این میان، حتی گروهی از اصناف هم در اعتراض به فشار مالیاتی دولت در شرایط رکود اقتصادی تظاهرات کرده‌‌ و جمعی از بازنشستگان نیز به سطح پایین افزایش مستمری خود اعتراض کرده‌اند.

نرخ تورم در ایران به بالای ۴۰ درصد رسیده و افت نرخ برابری پول ملی ایران هم ادامه دارد. هر دلار آمریکا اخیرا در بازار تهران تا ۳۳ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شده که ۲۵ درصد بالاتر از بهای حدود سه ماه گذشته و نزدیک به ۱۰ برابر نرخ ۵ سال پیش است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: