سیاسیمقاله

به بهانه یازدهمین سالگرد درگذشت مهندس عزت‌الله سحابی؛ سحابی که بود؟

👈شبکه کلمه/ مهندس عزت الله سحابی متولد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۰۹، تهران – درگذشته‌ی ۱۰ خرداد ۱۳۹۰، تهران بود.

👈وی در بامداد ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ در بیمارستان مدرس تهران و پس از ۶۰ سال فعالیت سیاسی درگذشت؛ او هنگام مرگ ۸۱ سال داشت.

👈در بیانیه‌ای که شورای فعالان ملی مذهبی ایران در آن برهه منتشر کرد، وی در آخرین لحظات هوشیاری می‌گفت: زندگی مردم سخت شده‌است. خدا می‌داند که من چقدر برای ایران نگرانم! من دارم می‌میرم و کاری برای ایران نکردم.

👈گزارش شده بود، برای تشییع جنازه وی، با تجمع حدود ۱۰۰ نفر از نزدیکان خانوادگی سحابی در منزل او در لواسان، نیروهای امنیتی و گارد ویژه حضور پیدا کردند که در محدوده منزل وی جو امنیتی ایجاد شد.

👈مراسم تشییع وی در روز ۱۱ خرداد با حضور فعالان سیاسی نظیر هاله سحابی، احمد منتظری، عبدالله نوری، حبیب‌الله پیمان، هاشم صباغیان و سید محمود دعایی در لواسان (محل سکونت وی) و در فضایی امنیتی برگزار گشت.

👈از نکات مهم آن مراسم این بود که، هاله سحابی که برای تشییع جنازه پدرش، عزت‌الله سحابی به محل قبرستان رفته‌بود، در پی درگیری با نیروهای امنیتی و پس از ضرب وشتم در ناحیه ریه و شکم، دچار «سکته قلبی» شده و کشته شد. در این راستا منصور سحابی، برادر عزت‌الله سحابی در گفتگوی کوتاهی اعلام کرد ایست قلبی او ناشی از ضرباتی است که به شکم و ریه او وارد شده‌است و به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌است.

👈به گفته ناظران، عزت‌الله سحابی از زمره‌ی معدود پیش‌کسوتان سیاسی ایران است که تاثیری تعیین‌کننده بر روشنفکران و جنبش‌های جامعه‌ی مدنی در دوران حاضر در فکر و عمل داشته‌اند.

👈عزت‌الله سحابی سیاستمدار ، روزنامه‌نگار، اقتصاددان، فعال ملّی مذهبی، رهبر شورای فعالان ملّی مذهبی ایران و نمایندهٔ مردم تهران در اولین مجلس خبرگان قانون اساسی بود.

👈او فرزند یدالله سحابی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران و پدر هاله سحابی از فعالان حقوق زنان و زندانی سیاسی بود.

👈وی بیش از ۱۲ سال از عمر خود را در زندان‌های قبل از انقلاب و ۳ سال را در جمهوری اسلامی سپری کرد و در سال‌های اخیر عمر خود نیز به دلیل حمایت از جنبش سبز تحت بازجویی قرار گرفته بود.

👈آقای سحابی مدیر مسئول نشریه ایران فردا بود که پس از دستگیری توسط دادگاه انقلاب و توقیف نشریهٔ ایران فردا به عضویت افتخاری انجمن قلم آمریکا درآمد.

دکمه بازگشت به بالا