اخبارتازه‌های سیاسی

درخواست قطر و انگلیس برای به نتیجه رساندن مذاکرات وین

امیر قطر و نخست وزیر انگلیس در بیانیه‌ای مشترک از تمام طرف‌ها در مذاکرات هسته ای خواستند تا از فرصت موجود برای دستیابی به توافق استفاده کنند.

تمیم بن حمد آل ثانی و بوریس جانسون نخست که دیروز در لندن با یکدیگر دیدار کردند، پس از گفت‌وگوهای خود یک بیانیه مشترک منتشر و در آن بر مواضع خود درخصوص موضوعات دوجانبه، بین‌المللی و منطقه‌ای تاکید کردند.

دیدار امیر قطر از لندن به عنوان بخشی از تور اروپایی او محسوب می شود که پس از سفر به ترکیه و ایران انجام شد.

در بخشی از این بیانیه مشترک دوحه و لندن که روی وب سایت رسمی دولت انگلیس قرار گرفته، در رابطه با ایران ذکر شده است: این دو رهبر بر لزوم افزایش همکاری‌های بین‌المللی به منظور دستیابی به ثبات، امنیت و رفاه در خاورمیانه تاکید کردند، نقش دیپلماسی قطر در این تلاش‌ها را مورد تائید قرار دادند و حمایت خود را از طرح‌های ابتکاری گفت‌وگوهای منطقه‌ای، ازجمله با ایران اعلام کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: رهبران دو ‌کشور نقش بالقوه احیا و اجرای کامل برجام در ثبات منطقه را تصدیق کردند. هر دو طرف همچنین خاطر نشان کردند که راه‌حل دیپلماتیک بهترین روش برای اطمینان از این است که برنامه هسته‌ای ایران برای اهداف صلح‌آمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنها در این بیانیه از تمام طرف‌های مذاکره کننده در وین خواستند که از این فرصت برای به نتیجه رسیدن موفقیت‌آمیز مذاکرات استفاده کنند.

قطر در تلاش برای نجات برجام، در ماه‌های گذشته در حال مذاکره بین مقامات آمریکایی و ایرانی بوده است. امیر قطر در مورد نقش این کشور به مجمع جهانی اقتصاد گفته بود: دوحه یک میانجی رسمی نیست. ایران همسایه همسایه ماست و ما تفاهم خوب و رابطه خوبی با ایران داریم و نقش ما این است که به همه طرف ها کمک کرده و آنها را تشویق کنیم که به برجام برگردند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: