اخبارتازه‌های سیاسی

مسکو شرایط استفاده سلاح هسته‌ای در برابر اوکراین را اعلام کرد

معاون وزیر خارجه روسیه پاسخ به این مسئله را که کشورش تحت کدام شرایط مجبور به استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین یا هر جای دیگر می شود، بیان کرد.

الکساندر گروشکو در این باره گفت: ما دکترین نظامی داریم و همه چیز آنجا نوشته شده است.

مبانی سیاست دولتی روسیه در زمینه بازدارندگی هسته‌ای با فرمان «پوتین» در ژوئن ۲۰۲۰ تصویب شد. در این سند، اصول بازدارندگی هسته‌ای و همچنین استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای تعریف شده است.

طبق سند مذکور، شرایط تعیین کننده امکان استفاده از سلاح هسته‌ای توسط روسیه عبارتند از: دریافت اطلاعات موثق در مورد شلیک موشک‌های بالستیک به سرزمین‌های روسیه و یا متحدان مسکو، استفاده دشمن از سلاح هسته‌ای یا سایر انواع تسلیحات کشتار جمعی برضد سرزمین‌های روسیه و یا متحدانش، تأثیر دشمن بر تأسیسات مهم دولتی یا نظامی روسیه که از کارافتادن آنها منجر به اختلال در پاسخ نیروهای هسته‌ای می‌شود و در پایان تجاوز به روسیه با استفاده از تسلیحات متعارف که منجر به در خطر افتادن موجودیت کشور شود.

پیشتر  معاون اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که مسکو قصد استفاده از سلاح هسته‌ای در جریان تهاجم نظامی این کشور به اوکراین را ندارد و اشاره‌ها در مورد استفاده احتمالی روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در عملیات نظامی ویژه را رد می‌کند چرا که این یک دروغ عمدی است.

گفتنی است، معاون اول نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل ادعا کرده است، اسنادی که ارتش روسیه در جریان “عملیات ویژه” در اوکراین پیدا کرد نشان می‌دهد که برنامه‌های خاصی برای حمله به فدراسیون روسیه از خاک اوکراین وجود داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: