اخبارتازه‌های سیاسی

واکنش خطیب‌زاده به انتقادات وزیر ارشاد دولت روحانی از روند مذاکرات وین

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی و در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه، در مذاکرات در دولت قبل بحث تحریم سپاه برطرف شده بود، گفت: موضوعات باقیمانده در گفت‌وگوهای وین برای همه به صورت روشن گفته شده است.

وی ادامه داد: در ۱۱ ماه مذاکرات همواره گفتیم تا زمانی درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود. امروز هم توافقی در دسترس نداریم که درباره آن صحبت کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران درباره علت توقف مذاکرات و این‌که آیا بحث ماندن سپاه در فهرست تروریستی عامل این توقف است، گفت: موضوعات باقیمانده بیش از یک موضوع است.

روز گذشته، علی جنتی، وزیر ارشاد دولت یازدهم در توییتی به انتقاد از تیم مذاکره کننده برجام در دولت سیزدهم پرداخت و نوشت: «گفته می شود یکی ازموانع توافق برای احیای برجام مخالفت امریکا با حذف سپاه پاسداران از فهرست تروریسم  FTOاست در حالیکه در دولت دوازدهم حذف سپاه از فهرست تروریسم به عنوان پیش شرط هرگونه مذاکره مورد توافق امریکا قرار گرفته بود.»

او ادامه داد: «باگذشت یکسال از توقف مذاکرات احیای برجام هیئت مذاکره کننده نه تنها دستاورد جدیدی نداشته بلکه آنچه را که دولت دوازدهم درسایه ورزیده بودن دیپلماتهای خود به دست آورده بود بطورکامل بدست نیاورده است زیرا آنان میدانستند برای احقاق حقوق ملت باچه زبانی باقدرتهای جهانی سخن بگویند.»

دکمه بازگشت به بالا