اخبارتازه‌های سیاسی

آمریکا و بریتانیا خواستار اخراج روسیه از شورای حقوق بشر شدند

آمریکا و بریتانیا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند روسیه را اخراج کند. لیندا توماس گرینفیلد، سفیر واشنگتن در سازمان ملل در توییتر نوشت: «ما نمی‌توانیم به عضوی که در حال نابودی همه اصولی است که ما به آن‌ها پایبندیم، اجازه دهیم در شورای حقوق بشر سازمان ملل حضور داشته باشد.»

او ادامه عضویت مسکو در این شورا را “مسخره” خواند و نوشت، تصاویر بوچا و ویرانی در سراسر اوکراین برای ما راهی جز عملی کردن گفته‌هایمان باقی نمی‌گذارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پیامی ویدیویی اعلام کرده که در بوچا دست‌کم ۳۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند و این تعداد در بورودیانکا و سایر شهرها می‌تواند حتی بیشتر باشد.

زلنسکی از خبرنگاران سراسر جهان دعوت کرد تا به مکان‌های ویران‌شده کشورش سفر کنند و خطاب به آنها گفت: «بگذارید دنیا ببیند روسیه چه کرده است!»

دفتر دادستانی کل اوکراین تاکنون از ثبت بیش از ۷ هزار گزارش درباره جنایات جنگی روسیه در منطقه کی‌یف خبر داده است.

در واکنش سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اتهامات مبنی بر ارتکاب جنایت علیه غیرنظامیان از سوی نیروهای روسیه را رد کرد و آن را “دسیسه” خواند.

دیروز کمیسیون اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده است تا برای تحقیق درباره کشتار غیرنظامیان در حومه کی‌یف، گروه‌های حقیقت‌یاب به منطقه اعزام کند.

در واکنش به کشتار بوچا آلمان و فرانسه ۷۵ دیپلمات روسیه را اخراج کردند و ایتالیا نیز ۳۰ دیپلمات روسیه را اخراج خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا