اخباراقتصادی

روسیه با وجود سر رسیدن ضرب‌الاجل، گاز اروپا را قطع نکرد

با گذشت یک روز از ضرب‌الاجل روسیه به کشورهای اروپایی برای پرداخت بهای گاز به روبل روسی، صادرات گاز مسکو به اروپا هنوز ادامه داشته و دیروز به بالاترین میزان خود در چهارم ماه گذشته نیز رسید.

به گزارش اسکای نیوز، صادرات گاز روسیه به اروپا در حالی در روز گذشته به بالاترین میزان خود در ۴ ماه گذشته رسید، که مهلت اتحادیه اروپا برای پرداخت بهای گاز به واحد روبل تمام شده بود، اما صادرات گاز به این قاره همچنان ادامه داشت.

این در حالیست که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده بود که درصورت رعایت نکردن این شرایط، شیر گاز اروپا را بسته و کمبود سراسری انرژی را در این قاره رقم خواهد زد.

پوتین از خریداران اروپایی گاز روسیه – که تاکنون بهای گاز را به دلار یا یورو پرداخت می‌کردند – خواسته تا در بانک‌های روسیه حساب روبلی باز کرده و بدین طریق بهای گاز خریداری شده خود را پرداخت کنند. این اقدام پوتین در راستای تقویت ارزش پول کشورش بود که با حمله روسیه به اوکراین، کاهش شدیدی یافت.

اما ظاهرا کرملین در دقیقه ۹۰ یک فرصت دیگر به اروپا داده و اعلام کرده که با پایان مهلتی که از قبل اعلام شده‌ بود، همه گاز صادراتی را قطع نخواهد کرد. مسکو دلیل این سازش و مدارا را چنین عنوان کرد که روسیه بهای گازی که از ۱ آوریل (دیروز) به اروپا صادر می‌شود را در ماه مه (ماه آینده) دریافت می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: