اخبارتازه‌های سیاسی

سفر رئیس جمهور اسرائیل به ترکیه؛ فصل جدیدی در روابط دوجانبه

دیدار دو روزه اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل از ترکیه درحالی فردا چهارشنبه ۹ مارس آغاز می‌شود که کارشناسان سفر این مقام عالی رتبه اسرائیلی را به معنی آغاز فصل جدیدی در روابط دوجانبه تفسیر می‌کنند.

هرتزوگ اولین رئیس جمهور اسرائیل خواهد بود که از سال ۲۰۰۸ به ترکیه سفر می‌کند. آخرین سفر رسمی یک رئیس دولت اسرائیلی به ترکیه به سال ۲۰۰۳ برمی گردد.

ماه گذشته میلادی آلون اوشبیز، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل سفر مخفیانه‌ای به ترکیه داشت که هدف از آن آماده‌سازی مقدمات سفر اسحاق هرتزوگ، به آنکارا عنوان شد.

به گزارش آناتولی پیش‌بینی می‌شود طی این سفر موضوعات مختلفی چون روابط دوجانبه، مساله فلسطین و تحولات منطقه ای مورد بحث و گفت‌وگوی اردوغان و هرتزوگ قرار گیرد.

روابط میان ترکیه و اسرائیل پس از حمله نظامیان اسرائیل به کشتی ماوی مرمره در سال ۲۰۱۰ به پایین‌ترین حد خود رسید و افزایش تنش‌ها در فلسطین نیز تاثیر منفی بر روابط آنکارا و تل‌آویو برجای گذاشت.

اما طی سال‌های اخیر علی‌رغم کاهش سطح روابط دیپلماتیک میان دو کشور، حجم روابط اقتصادی روند روبه رشدی را شاهد بوده است.

براساس داده‌های سازمان آمار ترکیه، حجم مراودات تجاری میان دو کشور طی پنج سال اخیر همواره افزایش یافته و این میزان در سال گذشته به رقم ۸.۴ میلیارد دلار رسیده است. سطح مراودات تجاری میان ترکیه و اسرائیل در سال ۲۰۲۰ نیز ۶.۲ میلیارد دلار رقم خورده است.

میزان صادرات ترکیه به اسرائیل در سال ۲۰۲۱ شاهد رشد ۳۵.۱ درصدی بوده و به رقم ۶.۴ میلیارد دلار بالغ شده که بیشترین میزان در تاریخ بوده است. همچنین ترکیه در سال ۲۰۲۱ میلادی ۲.۱ میلیارد دلار کالا و خدمات از اسرائیل وارد کرده است.

بخش آهن و فلزات، صنایع خودروسازی، تراکتور، دوچرخه، موتورسیکلت و صنایع پلاستیکی بیشترین سهم را در صادرات ترکیه به اسرائیل به خود اختصاص داده اند.

گفتنی است پیش از سفر رئیس جمهور اسرائیل به ترکیه، هیئت ترکیه‌ای به ریاست سخنگوی رئیس جمهوری در سفر به تل‌آویو با مقامات ریاست و وزارت خارجه اسرائیل دیدارهایی داشتند.

دکمه بازگشت به بالا