اخبارتازه‌های سیاسی

ایاد علاوی با اشاره به اعتراضات مردمی ۲۰۱۹: نفوذ ایران در عراق کاهش یافته است

شبکه کلمه/ ایاد علاوی نخست‌وزیر پیشین عراق می گوید: ایران اگرچه مداخله‌اش در امور داخلی عراق کماکان وجود دارد، اما این مداخلات طی سال‌های گذشته به دلیل موج اعتراضات مردمی در استان‌های مرکزی و جنوبی کاهش یافته است.

 رهبر ائتلاف الوطنیه توضیح داد: ایران همچنان در عراق نفوذ دارد؛ اما از زمان شروع جنبش مردمی در استان‌های مرکزی و جنوبی، صحنه شروع به تغییر کرد؛ زیرا شعارهایی در رد مداخلات ایران و آمریکا در امور عراق سر داده شد.»

 نخست‌وزیر پیشین عراق افزود که ایران به استثنای برخی از نیروهای سیاسی وابسته، دیگر کنترل خیابان های عراق و نیروهای سیاسی آن را در دست ندارد.

 گفتنی است، از اول ماه اکتبر ۲۰۱۹ در واکنش به وضعیت اقتصادی و معیشتی، فساد گسترده در حکومت و ناتوانی دولت در خدمات‌رسانی اعتراضاتی در عراق آغاز شد. این اعتراضات به‌تدریج جنبه سیاسی بیشتری یافت و دامنه خواسته‌ها و مطالبات معترضان به سرعت گسترش پیدا کرد.

 این اعتراضات که به استان‌های مرکزی و جنوبی عراق گسترش یافت، نهایتا به سمت براندازی حکومت و توقف مداخله ایران در عراق به پیش رفت.

 این اعتراضات در ۸ اکتبر متوقف و از ۲۴ اکتبر باز سرگرفته شد. در نتیجه، مجلس عراق در ۲۸ اکتبر طرح بازنگری در بخش‌هایی از قانون اساسی عراق طی حداکثر چهار ماه را مصوب کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: