اخبار

آغاز نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده رهبر سابق “حرکه النضال” در تهران

شبکه کلمه/ اولین جلسه دادگاه «حبیب فرج‌الله چعب» ملقب به «حبیب اسیود» که متهم به «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری متعدد در استان خوزستان از جمله، حمله به رژه‌ی نظامی در سال ۹۷ است» برگزار گردید.

درباره مسئول حمله‌ی مسلحانه به رژه اهواز از ابتدا ابهاماتی وجود داشت. گروه موسوم به داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت؛ اما مقام‌های حکومت ایران گروه “جنبش الاحواز” را در این حمله دخیل دانستند.

در ابتدای جلسه امروز، نماینده دادستان با بیان سوابق متهم و اقدامات گروه «حرکه النضال» اظهار کرد: حبیب فرج الله چعب متهم به افساد فی الارض از طریق ایجاد گروه باغی است.

بمب گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست، بمب‌گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت آبادان و اهواز و ماشهر، بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان، برنامه‌ریزی به جهت بمب‌گذاری در دادگستری اهواز از اهم مواردی است که جمهور اسلامی آقای حبیب فرج‌الله چَعب، رهبر سابق و از موسسین گروه “حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز” را بدان‌ها متهم کرده است.

آقای فرج‌الله چعب که شهروند سوئد است، مهرماه ۹۹ در جریان سفری به ترکیه ربوده شد و به ایران انتقال یافت.

نماینده دادستان در جلسه دادگاه مدعی شد فعالیت‌های گروه «حرکه النضال» به سرکردگی آقای فرج‌الله چعب در کشورهای سوئد، هلند و دانمارک طراحی شده و این گروه از «همکاری‌های مالی عربستان سعودی» بهره‌مند بوده است.

وزیری همچنین افزود: این گروه علیرغم اینکه داعیه حمایت از هموطنان عرب ما را داشتند ولی بخش قابل توجهی از افرادی که عملیات منتسب به این گروه کشته شدند شهروندان عرب بودند و این امر ادعای این گروه را زیر سوال می‌برد.

گفتنی است در پرونده‌هایی سیاسی که جمهوری اسلامی آنها را امنیتی میخواند، اعتراف گیری اجباری، عدم دسترسی آزاد به وکیل و عدم دادرسی عادلانه از مواردی است که به شدت مورد انتقاد فعالان حقوق بشر قرار دارد.

دکمه بازگشت به بالا