اخبارحقوق بشر

آمار خبرنگاران زندانی در جهان بار دیگر رکورد زد

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در نیویورک می‌گوید که شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان در سال ۲۰۲۱ با رکورد جدیدی به ۲۹۳ نفر رسید. در ایران ۱۱ روزنامه‌نگار پشت میله‌های زندان هستند.

در گزارش سالانه این کمیته که ۱۸ آذر، منتشر شد، با اشاره به ادامه «قتل‌های هدفمند» روزنامه‌نگاران آمده است که این نهاد، ۲۴ مورد قتل خبرنگاران در نقاط مختلف جهان را نیز در سال جاری میلادی ثبت کرده است.

در این گزارش، چین کماکان بزرگ‌ترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران است و هند و مکزیک نیز مرگبارترین کشورها برای روزنامه‌نگاران به شمار می‌روند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱ در چین زندانی‌ شدن ۵۰ روزنامه‌نگار را ثبت کرده و این وضعیت در این کشور در حالی ادامه دارد که پکن خود را برای بازی‌های المپیک زمستانی آماده می‌کند.

در ایران سال‌هاست که روزنامه‌نگاران و فعالان فضای مجازی و حتی کاربران معمولی در این فضا با طرح اتهامات واهی، بازداشت و روانه زندان می‌شوند.

اواخر مهرماه، سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن هشدار درباره خطر بازداشت «خودسرانه» زنان روزنامه‌نگار در دستگاه قضایی نظام ایران، «زندانی کردن نظام‌مند فعالان رسانه‌ای» از سوی حکومت ایران را محکوم کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: