اخبارحقوق بشر

محکومیت یکی از بازداشت شدگان آبان ۹۸ به اعدام

خانواده عباس دریس، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ که در ماهشهر زندانی است، گفته‌اند که او به اعدام محکوم شده است.

وب سایت حقوق بشری هرانا ضمن اعلام این خبر نوشت که به رغم این که مقامات قضایی از صدور حکم اعدام برای عباس دریس خبر داده اند، خانواده این زندانی هنوز نتوانسته‌اند «هیچ سند اداری» در خصوص صدور این حکم رویت کنند.

طبق این گزارش، عباس دریس در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به همراه برادر خود محسن بازداشت و به «محاربه، اخلال در نظم و مشارکت در قتل یکی از نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی موسوم به نوپو» متهم شده‌ است.

این گزارش اضافه می‌کند، محسن دریس، برادر عباس نیز به اتهام مشارکت در قتل این مامور توسط دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.

هرانا می‌گوید: « عباس دریس، متولد ۱۳۵۲، متاهل و پدر دو فرزند ۱۲ و ۱۴ ساله است. به گفته یک منبع مطلع همسر آقای دریس پس از صدور حکم اعدام برای همسرش و پیگیری‌های بسیار بر اثر فشار وارده دچار سکته مغزی شده و چهار ماه پیش جان خود را از دست داد.»

در همین زمینه، یک منبع نزدیک به خانواده دریس به هرانا گفته است، «همه چیز غیر رسمی و غیر مستند پیش رفته، یعنی دریغ از یک سند که به زندانی یا خانواده اش در خصوص حکم وی بدهند، همه صحبتها شفاهی است.»

فعالان حقوق بشری می‌گویند از عباس دریس « اعترافات تلويزيونى دروغين تحت فشار و شكنجه» در خصوص تیراندازی به این نیروی انتظامی گرفته شده است.

ماهشهر و شهرک‌های حاشیه‌ای آن از کانون‌های اصلی اعتراضات آبان ۹۸ بود که تا امروز روایت‌های متعددی از شدت سرکوب در آن، به‌خصوص به رگبار بستن معترضان در نیزارها، منتشر شده است.

شدت سرکوب در ماهشهر به گونه‌ای بوده است که بر پایه برخی روایت‌ها، مانند گزارش نیویورک‌تایمز، بین ۴۰ تا ۱۰۰ نفر در این شهر و شهرک‌های حاشیه‌ای آن کشته شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: