حقوق بشر

نرگس محمدی در دومین سالگرد اعتراضات آبان ماه بازداشت شد

نرگس محمدی، فعال مدنی در دومین سالگرد اعتراضات آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده است؛ تقی رحمانی، همسر او با انتشار پیامی در توییتر دستگیری او را تائید کرده است.

به گزارش هرانا، خانم محمدی در حین برگزاری مراسم یادبود ابراهیم کتابدار، از کشته‌های اعتراضات آبان ۹۸، توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شده است.

در این مراسم شماری از فعالین مدنی و خانواده جانباختگان حضور داشتند.

خانم محمدی خردادماه امسال به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق انتشار مبارزه با اعدام، تحصن در دفتر زندان، تمرد از ریاست و مقامات زندان برای پایان دادن به تحصن اعتراضی، تخریب شیشه‌ها، افترا و ایراد ضرب و جرح” به ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شده بود.

این فعال مدنی مهرماه پارسال با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس از زندان زنجان آزاد شد؛ اما فعلا از حق داشتن گذرنامه و خروج از کشور محروم است.

طی یک دهه گذشته خانم محمدی در زمره صریح‌ترین منتقدان جمهوری اسلامی بوده است.

بازداشت اخیر در حالیست که همزمان با سالگرد اعتراضات دو سال پیش در آبان ماه که به کشتار معترضان، سرکوب گسترده و بازداشت‌های فله‌ای انجامید، اخیرا دادگاه بین‌المللی مردمی به مدت ٥ روز در لندن برگزار شد.

در این دادگاه خانواده قربانیان و شاهدانی حضور داشتند که از رنج و آسیب خود گفتند.

این دادگاه بین المللی قرار است بررسی کند «که آیا جرایم انجام شده توسط مقامات جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهور کنونی و رئیس وقت قوه‌ قضائیه در ارتباط با اعتراضات آبان ۹۸ جنایت علیه بشریت بوده است یا خیر».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: