خاورمیانه

سازمان ملل: مذاکرات تدوین قانون اساسی سوریه بدون نتیجه پایان یافت

گی‌یر پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، روز جمعه ۳۰ مهرماه اعلام کرد که ششمین دور مذاکرات بین حکومت، مخالفان بشار اسد و جامعه مدنی سوریه بر سر تدوین قانون اساسی بدون «هیچ پیشرفت معناداری» به پایان رسید.

گی‌یر پدرسون در یک کنفرانس خبری کوتاه گفت٬ من فکر می‌کنم منصفانه است که بگویم مذاکرات امروز یک ناامیدی بزرگ بود.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه اضافه کرد، ما نتوانستیم به آن چیزی که امیدوار بودیم برسیم، حتی تاریخی برای دور بعدی مذاکرات نیز تعیین نشد.

ششمین دور مذاکرات کمیته قانون اساسی جدید سوریه از اوایل هفته جاری در ژنو آغاز شد. دور قبلی این مذاکرات در ماه ژانویه سال جاری برگزار شده بود.

قرار بود کمیته قانون اساسی سوریه متشکل از ۴۵ نفر یعنی ۱۵ نفر از نمایندگان حکومت، ۱۵ نفر از نمایندگان مخالفان و ۱۵ نفر از نمایندگان جامعه مدنی پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه را تدوین کند.

اعضای این کمیته قبول کرده بودند که هیئت نمایندگی حکومت سوریه تدوین سر فصل‌های مربوط حق «حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه» و «تروریسم و افراط گرایی» را به عهده بگیرد.

همچنین توافق شده بود که هیئت مخالفان حکومت سوریه مسئولیت تهیه سرفصل‌های قانون اساسی جدید مربوط به «ارتش، نیروهای مسلح، امنیت و اطلاعات» را به عهده بگیرد و هیئت نمایندگی جامعه مدنی سرفصل مربوط به «دولت قانون» را تدوین کند.

گی‌یر پدرسون در این زمینه گفت، هیئت نمایندگی حکومت سوریه هیچ متن جدیدی را ارائه نکرد. در حالی‌که هیئت مخالفان حکومت تنها به پیش نویس متون حکومت و جامعه مدنی پاسخ داد.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اضافه کرده است، ما فاقد درک درستی درباره چگونگی پیشبرد این فرایند هستیم.

او افزود، باید اعتماد و اراده سیاسی بیشتری وجود داشته باشد.

گزارش حاکی است که نمایندگان هیئت‌های مختلف حاضر در این مذاکرات نتوانست بر سر تعیین تاریخی برای دور هفتم این مذاکرات به توافقی برسند.

دکمه بازگشت به بالا