ایران

توافق دولت اسد و مخالفان بر سر بازنویسی قانون اساسی سوریه

نماینده ویژه سازمان ملل، از توافق بین نمایندگان دولت اسد و اپوزیسیون سوریه بر سر اصلاح قانون اساسی خبر داد. مذاکرات “کمیته قانون اساسی” با شرکت نمایندگان گروه‌های متخاصم قرار است امروز دوشنبه ۱۸ اکتبر در ژنو آغاز شود.

در این هفته‌ مهم و سرنوشت ساز برای کشور جنگ‌زده سوریه، قرار است از امروز ۱۵ نماینده متشکل از نمایندگان دولت بشار اسد، اپوزیسیون سوریه و شماری از کنشگران مدنی کار بر روی طرح اولیه قانون اساسی سوریه را رسما آغاز کنند.

از سال ۲۰۱۵ به این سو، تلاش‌های متعددی برای گرد هم آوردن نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه صورت گرفته بود که نتیجه‌ای به همراه نداشت.

گیر پدرسن، مامور ویژه سازمان ملل در امور سوریه غروب یکشنبه ۱۷ اکتبر خبر مربوط به آغاز گفت‌وگوهای نمایندگان دولت و مخالفان سوریه را رسانه‌ای کرد.

پدرسن اعلام کرده است که در دیدارهای جداگانه‌ای با نمایندگان دولت اسد و مخالفان او، موفق به کسب توافق بر سر شروع مذاکرات بازنویسی قانون اساسی سوریه شده است.

بر اساس این توافق قرار است دولت اسد، مخالفان و نمایندگان جامعه مدنی سوریه هر یک ۵۰ نماینده برای آماده کردن متن قانون اساسی جدید این کشور تعیین کنند.

دور نخست گفت‌وگوها اما تنها با حضور ۱۵ نماینده از سه گروه نام برده در ژنو آغاز خواهد شد. پس از آماده شدن طرح قانون اساسی بازنویسی شده سوریه، قرار است این طرح در یک رفراندوم سراسری به رای گذاشته شود.

پدرسن اعلام کرده است تشکیل کمیته بازنویسی قانون اساسی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات عدیده این کشور را حل کند اما به گفته او: «تشکیل کمیته قانون اساسی گام مهمی در روند سیاسی سوریه به شمار می‌آید.»

گفتنی است، ده سال پیش اعتراضات مدنی سوری‌ها علیه استبداد اسد با حمایت تهران برای جلوگیری از فروپاشی حکومت دمشق به سمت ظهور داعش پیش رفت. آن جنگ، امروز این کشور را کاملا ویران کرده، صدها هزار شهروند را کشته و میلیوها سوری را مهاجر کرده است.

بر اساس ارزیابی سازمان ملل بیش از ۱۳ میلیون نفر از مردم سوریه نیازمند کمک‌های نوع‌دوستانه هستند و ۹۰ درصد از جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: