ایران

گاردین: برنامه پرهزینه ایران برای ایجاد یک گذرگاه شیعی در البوکمال سوریه ادامه دارد

روزنامه بریتانیایی گاردین در یک گزارش تازه میدانی از منطقه اَلبوکمال در مرز سوریه و عراق می‌نویسد که برنامه ایجاد «گذرگاه» شیعی ایران به لبنان که به‌ویژه قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، به دنبال آن بود، در این ناحیه «با هزینه زیاد» جریان دارد.

گاردین روز شنبه ۱۷ مهر در گزارش خود نوشت که یک نظامی ایرانی با نام مستعار «حاج عسکر» اکنون برنامه نفوذ ایران به این منطقه را پیش می‌برد.

البوکمال شهری در سوریه است که پاسگاه مرزی در بزرگراه اصلی بغداد-دمشق در آن واقع شده است.

این بزرگراه بخشی از اصلی‌ترین مسیر زمینی است که ایران از طریق آن تجهیزات و دیگر نیازهای شبه‌نظامیان مورد حمایت خود را در سوریه و لبنان تامین می‌کند.

اولین بار روزنامه «آبزرور» در اکتبر ۲۰۱۶ در مورد تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد چنین مسیر و گذرگاهی از تهران تا لبنان و با هدف ایجاد یک هلال شیعی خبر داد.

پس از شکست گروه داعش در این منطقه، نه تنها شبه‌نظامیان شیعه از عراق، ایران و لبنان وارد ناحیه مرزی البوکمال شده‌اند، بلکه مزدوران روسی، افراد مسلح قبیله‌های سنی و ارتش سوریه نیز در محل حضور دارند و همزمان با حملات مکرر هوایی اسرائیل در البوکمال، نیروهای کُرد نیز در اطراف آن گشت می‌زنند.

به نوشته گاردین، ساکنان البوکمال که سنی‌مذهب هستند می‌گویند که این شهر از زمان بیرون راندن داعش تغییر چشمگیری داشته است و پس از آن‌که گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران وارد این منطقه شدند، اهالی «به همان اندازه از آنها دچار ترس شدند.»

خالد سهیل، از کارگران منطقه به گاردین می‌گوید: «ایرانیان پول زیادی برای خرج کردن دارند و بر قبایل تأثیر گذاشته‌اند. اما بدتر از آنها افراد گروه حشد الشعبی هستند که همه را می‌ترساند. آنها شیعه و بسیار فرقه‌گرا هستند.»

گزارش‌ها در مورد هزینه بالایی که جمهوری اسلامی برای گسترش نفوذ خود در این مناطق می‌پردازد در حالی منتشر می‌شود که بسیاری از معترضان در ایران خواستار توقف چنین هزینه‌هایی و رسیدگی به وضعیت وخیم مردم داخل کشور هستند.

واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی به اعتراضاتی از این دست تاکنون سرکوب‌های خونین و بازداشت معترضان و وابسته دانستن آنها به بیگانگان بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: