ایران

مقام ارشد اسرائیلی: ایران تا دستیابی به بمب اتمی فاصله زیادی دارد

فرمانده سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل می‌گوید که به‌رغم پیشرفت ایران در زمینه اتمی در ماه‌های اخیر، دستیابی تهران به بمب اتمی، اگر اتفاق بیفتد، در آینده دور خواهد بود.

ژنرال تامیر هِیمن، فرمانده «امان»، سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، روز جمعه، ۹ مهر، در گفت‌وگو با سایت والانیوز و شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل افزود: «ایران تا موقعیتی که با بمب هسته‌ای اسرائیل را تهدید کند، فاصله زیادی دارد.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، به تازگی گفته بود که فاصله ایران تا داشتن مواد کافی برای تولید بمب هسته‌ای، به تنها چند هفته رسیده است. وی خواهان اقدام جامعه جهانی علیه ایران شده و گفته بود که اسرائیل «طرح ج» یا طرح سوم خود را برای حمله به ایران آماده دارد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز در سخنرانی هفته گذشته خود در مجمع عمومی سازمان ملل و در سفر اوایل شهریور خود به آمریکا برای دیدار با جو بایدن گفته بود که «ایران تمامی خطوط قرمز در پیشرفت برنامه هسته‌ای را زیر پا گذاشته است».

اما اظهارات فرمانده «امان»، به عنوان نهادی که ظاهرا مسئول ارائه مهم‌ترین ارزیابی‌های نظامی در مورد «خطرات» بالقوه برای اسرائیل است، با بسیاری از سخنان مقامات دیگر اسرائیل در این زمینه که «تهدید هسته‌ای ایران برای اسرائیل خطری فوری و تهدید‌کننده برای موجودیت اسرائیل است» تناقض‌هایی دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: