خاورمیانه

حمله هواپیماهای ناشناس به نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه

چند هواپیمای ناشناس محل استقرار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در استان دیرالزور سوریه را هدف قرار دادند. این منطقه‌ایست که جمهوری اسلامی طی یک سال گذشته حضور نظامی‌اش را در آن گسترش داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی و ساکنان منطقه گزارش داده است که این حمله در جنوب شهرک مدائن، در مجاورت رود فرات رخ داده که از چهار سال پیش در پی بیرون راندن داعش از آنجا، به یکی از مراکز اصلی گروه‌های مختلف شبه‌نظامی شیعه تبدیل شده است.

دو نفر از ساکنان منطقه می‌گویند، پس از چندین انفجار که صدایشان شنیده شد، گشتی‌های شبه‌نظامی در حالت آماده‌باش به سرمی‌برند و در این حال آمبولانس‌ها به سمت حومه شهر حرکت کرده‌اند.

یکی از ساکنان شهرک مدائن، به رویترز گفت: «شبه‌نظامیان وحشت‌زده از عابران و خودروها می‌خواهند که مرکز شهر و خیابان‌های اطراف آن را خالی کنند.»

این گزارش می‌افزاید که اکنون شبه‌نظامیان کنترل این شهرک عمدتا سنی‌شنین در استان شرقی دیرالزور را در دست گرفته‌اند.

رسانه‌های دولتی سوریه که پیش از این استقرار هزاران شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در نقاط مختلف کشور را تکذیب کرده بودند، هنوز گزارشی درباره این حمله منتشر نکرده‌اند.

اسرائیل که از گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران و حضور نظامی آن در سوریه نگران است، می‌گوید برای مقابله با این امر تاکنون صدها حمله در سوریه انجام داده است.

در سال گذشته حملات هوایی هواپیماهای بدون سرنشین اسرائيل بیشتر در شهر مرزی البوکمال در جنوب شرقی شهر میادین صورت گرفت. البوکمال در مسیر استراتژیکی قرار دارد که از طریق آن شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نیروهایشان را از عراق به سوریه می‌فرستند.

منابع امنیتی غربی می‌گویند اسرائیل حملات هوایی خود را علیه نیروهای مشکوک نظامی و متحدان شبه نظامی جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان که از بشار اسد رییس جمهور سوریه حمایت می‌کنند، افزایش داده است.

دکمه بازگشت به بالا