ایران

واکنش اسرائیل به گزارش اخیر آژانس: پاسخ قاطع جامعه جهانی به به تغییر موضوع ایران منجر خواهد شد

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه جمعه، ۱۹ شهریور، گفت که کشورش تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران را «بسیار جدی» تلقی کرده و «از هر توانی که در اختیار دارد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد».

به گزارش جروزالم پست، نفتالی بنت اظهار داشت: «ایران به دروغگویی به جهان ادامه می‌دهد و برنامه تولید سلاح اتمی را ضمن نقض تعهداتش در قبال جامعه بین‌الملل، پیش می‌برد».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکشن گفته است، اسرائیل با «داشتن» بمب اتم و نپیوستن به ان پی تی «حق اظهارنظر در مورد ایران را ندارد.»

نخست وزیر اسرائیل جهان را به «پاسخی قاطع‌» فرا خواند و ابراز «اطمینان» کرد که چنین رویکردی به «تغییر (موضع) رژیم تهران» منجر خواهد شد.

این اولین اظهارات علنی نفتالی بنت دو روز پس از انتشار بخش‌هایی از گزارش‌های جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گزارش مستقل مدیر کل این نهاد در ارتباط با ایران بود.

بر اساس گزارش پادمانی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، که در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام این نهاد قرار گرفته، «به دلیل اقدامات ایران»، بازرسی‌های ناظران آژانس از سایت‌های هسته‌ای ایران «بشدت ضعیف» شده است.

خبرگزاری رویترز نیز که دو گزارش محرمانه جدید آژانس را رویت کرده، نوشته است که اورانیوم غنی شده ایران با غلظت ۶۰ درصد در سه ماه به ۱۰ کیلو و نیز اورانیوم۲۰ درصدی در مقایسه با گزارش اواسط بهار، به بیش از۸۴ کیلوگرم افزایش یافته است.

گزارش پادمانی رافائل گروسی و دو گزارش آژانس در روزهای آینده اساس یکی از مهم‌ترین نشست‌های شورای حکام در ارتباط با ایران قرار خواهد گرفت.

این احتمال مطرح است که آمریکا و متحدین اروپایی بر اساس این گزارش‌ها، پرونده ایران را پس از سال‌ها به شورای امنیت سازمان ملل متحد بکشانند.

دکمه بازگشت به بالا