ایران

بنت: اسرائیل و آمریکا تیم مشترک برای مهار ایران تشکیل داده‌اند

نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید آمریکا و اسرائیل در سطح مشاوران امنیت ملی «یک تیم مشترک برای مَهار ایران تشکیل داده‌اند».

او که روز جمعه ۱۲ شهریور، در دیدار مجازی با رهبران یهودیان آمریکا، سخن می‌گفت، بار دیگر بر مخالفت خود با بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد ولی گفت راهبرد اسرائيل «دیگر به آری یا نه به برجام، بستگی ندارد».

آقای بنت گفت نمی‌خواهد سیاست دولت بنیامین نتانیاهو را در تقابل آشکار و پنهان با دولت آمریکا بر سر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، در پیش بگیرد و دنبال یک «کارزار سیستماتیک و چند بعدی» است.

نخست وزیر اسرائیل پیش از این بدون ارائه جزییات، به «طرحی برای مهار ایران» اشاره کرده بود و گفته بود هدف از این طرح متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران و ممانعت از گسترش حضور آن در منطقه است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائيلی، در این طرح «تشکیل ناتوی» خلیج فارس علیه ایران نقش محوری را بازی می‌کند.

به‌گزارش شبکهٔ کان، در این طرح پیشنهاد شده که اسرائیل، امیرنشین‌های خلیج فارس و همچنین اردن، اعضای ناتوی خلیج فارس باشند. این شبکه گفته است که استقرار تجهیزات نظامی جدیدِ رصد و رادارهای بیشتر نیز در این طرح پیشنهاد شده است.

مقامات آمریکایی درباره تشکیل «تیم مشترک آمریکایی- اسرائیلی برای مهار ایران» اظهارنظری نکرده‌اند، اما پس از بازگشت آقای بنت از اولین سفرش به آمریکا، اعلام شد که دان شاپیرو، سفیر اسبق آمریکا در تل‌آویو، به تیم رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، راه یافته است.

دکمه بازگشت به بالا