ایران

طرح جدید مجلس: طرح ۵۹ نماینده مجلس برای معافیت مالیاتی شرکت‌های چینی در ایران

۵۹ نماینده مجلس طرحی با عنوان “ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺍﺯ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﺧﺎﺭﺟﯽ ﺿﺪﺗﺤﺮیمی” را امضا کرده و برای طی مراحل قانونی به رییس مجلس تحویل داده‌اند.

خلاصه این طرح این است که شرکت‌های خارجی که از تحریم‌های آمریکا پیروی نکرده‌اند و در زمان تحریم‌ها بیشترین همکاری را با ایران داشته‌اند، بعد از این هم، برای سرمایه‌گذاری و همکاری با ایران مشمول معافیت و مشوق می‌شوند و در جریان سرمایه‌گذاری خارجی در اولویت هستند.

اما شرکت‌هایی که در این دوره به تحریم‌ها تن داده‌اند و از بازار ایران رفته‌اند، ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺘﻨﺒﻪ ﺷوند. بازگشت آنها به بازار ایران ﻣﺸﺮﻭﻁ ﺑﻪ ﺗﻌﻬﺪ ﻭ جبران خسارت است و باید جریمه بدهند.

در این طرح مشخصا به خروج توتال فرانسه از پارس جنوبی اشاره شده و گفته این شرکت با خروج از ایران به کشور خسارت وارد کرد که نباید از این موضوع به سادگی گذشت.

از سال ۹۷ به بعد و همزمان با تشدید تحریم‌ها شرکت‌های بسیاری یکی یکی از ایران خارج شدند. از جمله شرکت‌های خودروسازی و لوازم خانگی و حتی شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز.

نتیجه این بود که چین جای این شرکت‌ها را در حوزه‌های مختلف گرفت. از پارس جنوبی گرفته تا بازار خودرو و موبایل ایران. حالا اگرچه هنوز مساله رفع تحریم‌ها در هاله‌ای از ابهام است، اما نمایندگان مجلس پیش‌دستی کرده‌اند که مبادا شرکت جدیدی وارد بازار ایران شود.

اگرچه در این طرح مستقیما از چین نامی برده نشده است، اما ناگفته پیداست که منظور نمایندگان مجلس حمایت از سرمایه‌گذاران چینی در ایران است. به خصوص زمانی که نام توتال و پارس جنوبی به میان می‌آید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: