خاورمیانه

قریشی در دیدار با سیاسیون افغان: از این فرصت تاریخی باید برای حل سیاسی مساله افغانستان استفاده شود

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان از دیدار با نمایندگان برخی رهبران سیاسی و جهادی افغانستان به رهبری محمد یونس قانونی خبر داده است.

آقای قریشی در توییتر نوشته است که این نشست در “یک زمان بسیار حیاتی” برگزار شد. او گفته است که هدف نهایی ما به وجود آمدن یک افغانستان آرام، متحد، دموکراتیک، باثبات و شفاف است.

وزیر امور خارجه پاکستان به هیأت افغانستان گفته است که پاکستان امیدوار است بتواند با همکاران افغان خود، صلح و آشتی را برقرار کند. به گفته او، کشورهای منطقه و جهان به‌وضوح طرف‌دار صلح و سازش در افغانستان‌اند.

وزیر خارجه پاکستان در توییتر ادامه داده است که برای رهبران افغانستان بسیار مهم است که به خاطر یک راه حل سیاسی فراگیر و همه‌جانبه متحد شوند.

با این حال وزیر امور خارجه پاکستان معتقد است که گفت‌وگوهای همه‌جانبه تنها راه برای یافتن یک راه حل سیاسی و مسالمت‌آمیز برای مشکلات افغانستان است.

قریشی تأکید کرده است که پاکستان اجازه نمی‌دهد بی‌ثباتی در افغانستان و درگیرهای داخلی این کشور بر کشورهای همسایه آن تأثیر بگذارد.

او هم‌چنان یادآور شده است: «باید متوجه عناصر ضد صلح و عناصری که تلاش دارند تا نقش آشتی‌جویانه پاکستان را به اشتباه معرفی کنند، باشیم.»

قریشی می گوید که پاکستان انتظار دارد تا همه رهبران افغانستان در جهت منافع ملی گسترده همکاری کنند. او از جامعه جهانی نیز خواسته است که برای بازسازی افغانستان به کمک‌های اقتصادی‌شان ادامه دهند.

گفتنی است که دیروز یک‌شنبه، یک هیأت متشکل از چهره‌های سیاسی کشور افغانستان، برای بهبود اوضاع به پاکستان سفر کرده است. در این هیأت کریم خلیلی، محمد محقق، صلاح‌الدین ربانی، یونس قانونی، احمدضیا مسعود، احمدولی مسعود، لطیف پدرام و خالد نور عضویت دارند.

دکمه بازگشت به بالا