ایران

آخرین گزارش معاون روحانی؛ گسترش فقر و بیکاری در سال ۹۹

محمد نهاوندیان در گزارشی به عملکرد اقتصادی دولت دوازدهم پرداخت و اذعان کرد که در سال ۹۹ یک میلیون شغل از دست رفته است. بر پایه این گزارش درآمد ارزی دولت طی دو سال گذشته کمتر از نصف شده است.

معاون اقتصادی حسن روحانی در گزارشی به بررسی شاخص‌های کلان اقتصادی در دولت دوازدهم پرداخت و تصویری از اوضاع اقتصادی چهار سال گذشته ارائه کرد که بسیار نگران‌کننده ارزیابی می‌شود.

محمد نهاوندیان در بخشی از این گزارش به کاهش شدید درآمدهای ارزی طی سال‌های ۹۷ تا ۹۹ اشاره کرده و میزان درآمد دولت از کل صادرات نفت، محصولات نفتی، گاز، برق، کالا‌های غیرنفتی و خدمات در سال گذشته را ۴۸ میلیارد و ۶۱۴ میلیون دلار عنوان کرد.

وب‌سایت خبری فرارو شنبه ۱۶ مرداد به نقل از این گزارش نوشت مجموع درآمدهای ارزی دولت در سال گذشته به نسبت سال ۹۸ حدود ۳۰ درصد و نسبت به سال پیش از آن بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

به نوشته نهاوندیان درآمد ایران از صادرات نفت در سال گذشته ۱۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و به نسبت سال قبل ۳۸ درصد کمتر بوده است. درآمد نفتی ایران یک دهه پیش به سالی ۱۲۰ میلیارد دلار هم رسیده بود.

در کنار ناکارمدی، سو‌ءمدیریت، فساد و رانت‌خواری، تحریم‌های آمریکا نقش مهمی در وخیم شدن اوضاع اقتصادی ایران دارد. ایالات متحده اردیبهشت ۹۷ از توافق هسته‌ای خارج شد و پس از آن تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را دوباره اعمال کرد.

جمهوری اسلامی پس از اعمال مجدد تحریم‌ها بخش اصلی نفت خود را از طریق دور زدن تحریم و با کمک واسطه‌ها و دلالان می‌فروشد. بر همین اساس پیش از این رقم دقیق درآمدهای نفتی در سال ۹۹ اعلام نشده بود.

مطابق گزارش معاون اقتصادی دولت دوازدهم میزان واردات ایران در سال گذشته به نسبت سال ۹۱ حدود ۲۰ میلیارد دلار کاهش داشته و به کمتر از ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

از آنجا که بسیاری از فعالیت‌های تولیدی در جمهوری اسلامی متکی به واردات مواد اولیه و قطعات است، افت شاخص‌ها در این حوزه به رکود تولید داخلی و به تبع آن افزایش بیکاری  و فقر منجر شده است.

گزارش نهاوندیان حاکی است که در سال گذشته بیش از یک میلیون شغل در ایران از دست رفته است و میانگین درآمد سرانه از اندکی بیش از شش میلیون تومان در ابتدای دولت یازدهم به کمتر از پنج میلیون تومان سقوط کرده است.

با توجه به از دست رفتن شدید ارزش پول ملی و تورمی که میزان آن حدود ۴۴ درصد اعلام شده، کاهش درآمد سرانه در سال‌های گذشته به معنای افزایش فقر در میان بخش بزرگی از شهروندان است.

به گزارش فرارو، مرکز پژوهش‌های مجلس در ماه‌های پایانی سال گذشته برآورد کرده بود پیامدهای پاندمی کرونا می‌تواند به از دست رفتن دست‌کم ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت شغلی در ایران منجر شود. درباره تبعات کرونا سناریوهای نامید‌کننده‌تری هم وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا