خاورمیانه

مقامات عراقی به رویترز: طائب در ملاقات با شبه‌نظامیان عراقی خواستار تشدید حملات به اهداف آمریکایی شد

دو مقام امنیتی عراق گفتند هیئت اعزامی ایران در ملاقات روز ۱۴ تیر، نقشه‌های هوایی مواضع و پایگاه‌های نیروهای آمریکایی مستقر در شرق سوریه را در اختیار شبه‌نظامیان شیعه گذاشتند.

دو مقام امنیتی عراق و سه فرمانده شبه‌نظامیان شیعه عراقی به خبرگزاری رویترز گفتند که حسین طائب، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران، در ملاقات هفته پیش با فرماندهان شبه‌نظامیان شیعه در شهر بغداد از آن‌ها خواست حملات به اهداف آمریکایی را تشدید کنند.

پیشتر پایگاه خبری العالم الجدید به نقل از منابع آگاه خبر داده بود که رئیس سازمان اطلاعات سپاه ایران در سفرش به عراق با «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، و «فالح الفیاض»، رئیس سازمان الحشد الشعبی دیدار کرده است.

پس از سفر هیئتی از فرماندهان ارشد سپاه به ریاست حسین طائب به بغداد، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه چند بار هدف حمله قرار گرفتند. قبل از این حملات، آمریکا روز ششم تیر مواضع شیعیان مورد حمایت ایران در نواحی مرزی عراق و سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده بود که چند کشته و زخمی برجای گذاشت.

سه منبع نزدیک به شبه‌نظامیان شیعه عراقی که از گفت‌وگوها در این ملاقات اطلاع دارند به خبرگزاری رویترز گفتند که هیئت اعزامی از سوی سپاه پاسداران ضمن تشویق گروه‌های مورد حمایت ایران به انجام حملات تلافی‌جویانه از آن‌ها خواستند که از ایجاد تنش و رويارويی شدید پرهیز کنند.

یک فرمانده ارشد گروه‌های شبه نظامی شیعه گفت هیئت ایرانی به آن‌ها توصیه کرد که دامنه حملات به نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه را گسترش دهند.

تشدید درگیری بین آمریکا و نیروهای مورد حمایت ایران در عراق و سوریه همزمان با ادامه مذاکرات برای احیای برجام روی می دهد.

یک مقام ارشد عراقی که توسط مقامات ایرانی از مذاکرات حسین طائب با شیعیان عراقی اطلاع پیدا کرده است گفت که مسئول اطلاعات سپاه پاسداران در سفر به بغداد با چند تن از فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی دیدار کرده و پیام آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، را به آن‌ها منتقل کرده که «فشار به نیروهای آمریکایی تا زمان خروج کامل آن‌ها از عراق ادامه پیدا کند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: