حقوق بشر

تلاش ناکام جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد؛ اعلام حمایت چند نهاد صنفی روزنامه‌نگاری و انجمن قلم آمریکا از او

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد دستگاه‌ اطلاعاتی ایران تلاش کرده است یک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر را از نیویورک برباید. نام این روزنامه نگار در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا اعلام نشده است، اما مسیح علی‌نژاد در گفت‌وگو با رادیو فردا تایید کرد که او هدف این تلاش برای آدم ربایی بوده است.

یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه چهار شهروند ایرانی را به توطئه برای ربودن این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر٬ نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرد.

مسیح علی‌نژاد ساعاتی پس از انتشار این خبر در پیامی توییتری از تلاش پلیس فدرال آمریکا، اف بی ای، برای خنثی کردن توطئه ربودنش تشکر کرده است.

براساس دادخواست صادره این چهار نفر قصد داشتند با ربودن مسیح علی‌نژاد٬ او را به ایران منتقل کنند تا در دادگاهی در ایران محاکمه شود.

علیرضا شوارقی فراهانی، ۵۰ ساله، محمود خاضعین، ۴۲ ساله، کیا صادقی ۳۵ ساله و امید نوری ۴۵ سال همگی شهروند ایران متهم شده‌اند که می‌خواستند این روزنامه نگار، نویسنده و فعال حقوق بشر ساکن بروکلین نیویورک را بربایند.

نیلوفر بهادری فر که اکنون ساکن کالیفرنیا است به همدستی با این افراد متهم شده است. اتهام نیلوفر بهادری ارانه خدمات مالی به این افراد برای این توطئه اعلام شده است.

گزارش ها حاکی است که نیلوفر بهادری‌فر روز دوم ژوئیه با قرار وثیقه آزاد شده است.

در پی انتشار بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در خصوص تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد از آمریکا، چند نهاد صنفی روزنامه‌نگاری و انجمن قلم آمریکا، این توطئه را «نفرت‌برانگیز» خوانده و محکوم کردند.

میشل استان‌استریت، دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند (ان یو جی) نیز، طرح ربودن علی‌نژاد از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران را یادآور «خطرات ماموران حکومت ایران برای روزنامه‌نگاران» حتی در کشورهای دیگر جهان دانست.

همچنین کمیته حمایت از خبرنگاران خاورمیانه نیز در بیانیه‌‌ای طرح  جمهوری اسلامی را برای ربودن علی‌نژاد «نفرت‌برانگیز» خواند و خاطرنشان کرد این توطئه خطری را نشان می‌دهد که روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور، از جمله روزنامه‌نگاران ساکن آمریکا، با آن مواجه‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: