حقوق بشر

بیانیه صدها نویسنده برای آزادی “نویسندگان و فعالان فرهنگی در بند”

بیش از ۳۰۰ نویسنده ایرانی در بیانیه‌ای با عنوان “بکتاش آبتین و دیگر اهالی قلم را آزاد کنید!” از مسئولان قضائی و اجرایی جمهوری اسلامی خواسته‌اند، بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی، کیوان صمیمی، کیوان باژن و سایر نویسندگان و فعالان فرهنگی در بند را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند.

در این بیانیه خطاب به مسئولان آمده است: «با توجه به اخبار موحشی که از شیوع کرونا در زندان اوین و ابتلای برخی از همکارانِ در بندمان به این بیماری منتشر شده است، مسئولیت تام و تمام حفظ جان و سلامتی آنان را بر عهده شما می‌دانیم.»

یکی از این زندانیان بکتاش آبتین است که پیشتر به اتهام‌هایی از جمله “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” محاکمه و به شش سال زندان محکوم شده بود. او مهرماه سال پیش برای گذراندن دوران محکومیتش به زندان اوین رفت.

آبتین یک هفته پیش با علائم ابتلا به بیماری کووید۱۹ به بهداری زندان اوین مراجعه کرد و دو روز بعد پس از تشدید این علائم بستری شد.

در متن بیانیه “بکتاش آبتین و دیگر اهالی قلم را آزاد کنید!” تاکید شده است: «اکنون که متاسفانه بکتاش آبتین درگیر بیماری مهلک کرونا شده، با یقین بدین موضوع که درمان او باید حتما در خارج از محیط زندان پیگیری و انجام شود، از شما (قوه قضاییه، دولت و سازمان زندان‌ها) می‌خواهیم تا پیش از وقوع فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر او و دیگر یاران اهل قلم در بندمان را به فوریت آزاد کنید!»

۳۳۵ امضاءکننده بیانیه در پایان ابراز امیدواری کرده‌اند “همه دگراندیشان، فعالان فرهنگی مستقل و نویسندگان آزادی‌خواه که جرمی جز باور راسخ به ‌آزادی بیان و آزادی قلم” ندارند، هر چه زودتر از “حبس و بند ناروا” رهایی یابند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: