ایران

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: تماس‌ها با ایران برای آزادی شهروندان دوتابعیتی آمریکا آغاز شده است

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد تماس‌ها با ایران برای آزادی شهروندان دو تابعیتی آمریکایی آغاز شده است.

جیک سالیوان روز یکشنبه سوم اسفند در گفت‌وگو با «سی‌بی‌اس نیوز» بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران را «غیرعادلانه و غیرقانونی» نامید و گفت آمریکا متعهد به آزادی آن‌هاست.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید جزئیات بیشتری درباره این تماس‌ها نداده است.

در همین حال، خبرگزاری صداوسیما به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات سالیوان را تکذیب کرد و گفت: پیام‎هایی از طریق سفارت سوئیس در خصوص تبادل زندانیان دریافت کردیم. اما هیچ گفت‌وگوی مستقیمی در کار نبوده و این موضوع درست نیست».

سعید خطیب‌زاده در عین حال گفته که «آزادی زندانیان ایرانی در زندان‎های آمریکا اولویت ماست».

سفارت سوئیس در تهران حافظ منافع آمریکا در ایران است.‎

طی سال‌های گذشته شمار زیادی از شهروندان آمریکایی و آمریکایی-‌ایرانی در ایران بازداشت شده و در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ دو تن از آن‌ها با زندانیان ایرانی در آمریکا مبادله شدند.

سیامک نمازی، و پدرش، باقر نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و کارن وفاداری از شهروندان دوتابعیتی ایرانی-‌آمریکایی هستند که در ایران به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

پیشتر بری روزن، نزار زکا و ژیو وانگ که همگی در بازه‌های زمانی مختلف در ایران زندانی بوده‌اند در جریان یک نشست آنلاین با تاکید از دولت بایدن خواستند، بحث درباره احیای توافق هسته‌ای پیشین یا رسیدن به توافقی تازه را به “آزادی گروگان‌ها در ایران” منوط کند.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهاماتی ثابت نشده و گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام به گروگان می گیرد؛ سپس این از این گروگانها به عنوان اهرمی برای چانه زنی با جهان و همچنین تبادل ماموران بازداشتی اش در غرب بهره می برد. مامورانی که معمولان به اتهاماتی از جمله، بمب گذاری و دور زدن تحریم‌ها متهم اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: