ایران

ضرب‌الاجل ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی و کاهش بازرسی‌های آژانس در هفته اول اسفند

ایران اعلام کرده است که اگر امکان صادرات نفت این کشور و بازگشت عواید مالی آن از طریق نظام بانکی بین‌المللی تا اوایل اسفند ماه فراهم نشود سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش خواهد داد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، درباره اجرای برجام گفته است “اگر طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است”.

اجرای پروتکل الحاقی به بازرسان آژانس امکان نظارت دقیقی بر فعالیت ها و برنامه اتمی ایران می دهد. ایران در زمان مذاکرات اتمی پذیرفت اجرای این پروتکل را که قبلا متوقف کرده بود یک بار دیگر از سر بگیرد.

پیش از ایران مقام های ایرانی گفته بودند که ایالات متحده تا سوم اسفند برای رفع تحریم ها فرصت دارد در این غیر این صورت اجرای پروتکل الحاقی در این تاریخ متوقف می شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است توقف اجرای پروتکل الحاقی به معنی پایان تمامی نظارت‌های آژانس در این کشور نیست.

ایران می گوید توقف اجرای پروتکل الحاقی قابل تجدیدنظر است و در صورتی که طرف های دیگر توافق هسته ای به تعهدات خود عمل کنند ایران هم دوباره اجرای این پروتکل را از سر می گیرد.

آقای خطیب زاده گفته است”دولت کنونی آمریکا همچنان بر رویه دولت قبلی این کشور حرکت می‌کند و “آن چه که الان اتفاق می افتد با قبل از ۲۰ ژانویه فرقی نکرده است”.

او در عین حال خطاب از شرکای اروپایی توافق هسته ای خواسته است تا “به تنش ها پایان دهند و به اجرای تمام تعهدات خود باز گردند”.

دکمه بازگشت به بالا