تازه‌های سیاسی

انتشار گزارش محرمانه دولت آمریکا درباره نقض کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی توسط ایران

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که اطلاعات مربوط به نقض کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی توسط ایران از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است.

این گزارش که درباره میزان پایبندی کشورهای مختلف جهان به «کنسواسیون منع سلاح‌های شیمیایی است»، تابستان سال ۲۰۱۹ توسط وزارت خارجه آمریکا تهیه شد.

در این گزارش دولت آمریکا ایران را به مواردی چون ارسال سلاح به لیبی در دهه ۱۹۸۰ میلادی، استفاده از مواد شیمیایی در تولید وسایل ضد شورش، اعلام نکردن مراکز تولید تسلیحات شیمیایی و استفاده از مواد شیمیایی در جنگ با عراق متهم کرده است.

دولت آمریکا آذر سال ۹۷ نیز ایران را متهم کرد که «توان تسلیحاتی شیمیایی» خود را به این نهاد گزارش نداده و این موضوع «نقض» پیمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تلقی می‌شود.

بر اساس کنوانسیون تسلیحات شیمیایی که ۱۹۲ کشور عضو آن هستند، تولید و ذخیره و کاربرد هر گونه سلاح شیمیایی ممنوع است. ایران سال ۱۹۹۳ کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را امضا کرد.

دولت ایران در سال‌های گذشته بارها اعلام کرده است که عراق در طول جنگ ایران و عراق «استفاده گسترده و وحشیانه‌ای» از سلاح‌های شیمیایی کرده و این سلاح‌ها را «آمریکا و متحدانش تامین می‌کردند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: