حقوق بشر

معاون وزیر خارجه آمریکا خواستار تحقیق درباره اعدام‌های سال ۶۷ در ایران شد

معاون امور دموکراسی، حقوق بشر و کار وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۰ آذر از درخواست سازمان ملل متحد از تهران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در ایران حمایت کرد و از جامعه جهانی خواست جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش این درخواست کند.

رابرت دسترو در توییتی نوشت: آمریکا درخواست سازمان ملل برای تحقیقات مستقل در مورد ناپدید شدن‌های دسته‌جمعی و اعدام‌های سرسری در سال ۱۹۸۸ در ایران را تکرار می‌کند. هر چند با ادعای دست داشتن مقام‌های ارشد فعلی، این که رژیم خود تحقیقات انجام دهد را بسیار نامحتمل می‌سازد.

وی اضافه کرد: «رژیم در ارائه اطلاعات به خانواده‌ها در مورد سرنوشت عزیزانشان ناکام بوده است. در عوض، آنها خانواده‌ها را تهدید و به اماکنی که قربانیان دفن شده‌اند بی‌حرمتی کرده‌اند. ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم رژیم (جمهوری اسلامی) را در برابر خواسته سازمان ملل پاسخگو کند.»

به تازگی گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در نامه‌ای به حکومت ایران هشدار داده‌اند که تخلفات حقوق بشری پیشین و ادامه‌دار این کشور در مورد پرونده کشتار زندانیان در تابستان ۱۳۶۷ می‌تواند جنایت علیه بشریت محسوب شود و اگر این تخلفات ادامه یابد، تقاضای تحقیقات بین‌المللی خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: