ایران

رویترز: ایران انتقال سانتریفیوژهای پیشرفته به نطنز را ادامه می‌دهد

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعلام کرد که ایران این نهاد را از نصب سه آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m در تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی نطنز آگاه کرده است. نصب این نوع از سانتریفوژها در توافق هسته‌ای منع شده است.

به‌گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای جمعه ۴ آذر در گزارشی به کشورهای عضو این آژانس گفت: «ایران به آژانس اطلاع داده است که تأسیسات غنی‌سازی در نطنز قصد دارد نصب سه آبشار سانتریفیوژ IR-2m را در این تأسیسات آغاز کند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که این آبشارها به نخستین مجموعه سانتریفیوژهای از این نوع اضافه می‌شوند که قبلاً برای غنی‌سازی اورانیوم در این تأسیسات استفاده شده‌اند.

در چارچوب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، ایران در تأسیسات زیرزمینی نطنز فقط باید با سانتریفیوژهای نسل اول IR-1  به غنی‌سازی اورانیوم ادامه دهد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود که ۲۱ آبان منتشر شد، اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۲ برابر محدودیت اعلام‌شده در توافق هسته‌ای برجام است.

خبرگزاری رویترز، ۲۸ آبان بر اساس نسخه‌ای که از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌دست آورده بود گفته بود که ایران تزریق «هگزافلوراید اورانیوم» به سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m تأسیسات هسته‌ای نطنز را آغاز کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: