جهان

تحریم یک شرکت چینی توسط آمریکا به دلیل کار اجباری اویغورها

اداره گمرک و اجرای مرزهای ایالات متحده در بیانیه‌ای با استناد به کار اجباری تُرک‌های اویغور، واردات محصولات پنبه‌ای را از شرکت تولید و ساخت سین کیانگ چین(XPCC) ممنوع اعلام کرد.

در بیانیه مذکور اعلام شده است که وزارت امنیت داخلی به همه بنادر آمریکا دستور داده تا همه محصولاتی را که از این شرکت صادر می‌شود٬ مصادره کند.

در این بیانیه آمده است: “دفتر تجارت وابسته به اداره گمرک و محافظت مرزی با استناد به اطلاعات منطقی مبنی بر اینکه این محصولات با کار اجباری، از جمله اشتغال بازداشت شدگان تولید شده، دستور توقف انتقال همه محصولات پنبه‌ای تولید شده توسط شرکت تولید و ساخت سین کیانگ را داده است. این ممنوعیت گمرکی برای شرکت مذکور و زیرمجموعه‌های آن، ششمین تحریم در سه ماه اخیر است که به دلیل اشتغال اجباری تُرک‌های اویغور اعمال می‌شود”.

ایالات متحده در ماه ژوئیه با اشاره به افزایش فشار به مسلمانان اویغور و دیگر اقلیت‌های دینی٬ به شرکت‌های آمریکایی درباره همکاری با شرکت‌هایی که از محصولات تولید شده در سین‌کیانگ همکاری می‌کنند٬ هشدار داده بود.

گفتنی است بیش از ۱ میلیون مسلمان اویغور به بهانه «افراط‌ گرایی دینی» در اردوگاه‌های بازپروری اجباری دولت چین در منطقه خودمختار تُرکستان شرقی (سین‌کیانگ) تحت بازداشت و شکنجه قرار دارند.

دولت چین درخواست‌ نمایندگان سازمان های مردم نهاد، حقوق بشر و سازمان ملل متحد برای سفر به منطقه و بررسی شرایط مسلمانان اویغور از نزدیک را همواره رد کرده است.

براساس گزارش اخیر سازمان دیده‌بان حقوق بشر، دولت چین به بهانه “تدابیر امنیتی پیشگیرانه” بسیاری از اویغورها را بدون هیچ روند قضایی در اردوگاه های اجباری نگه داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: