ایران

جو باید: با مشورت متحدانمان، محدودیت‌ هسته‌ای و موشکی ایران را تشدید می‌کنیم

جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا، در نخستین اظهار نظر مشروحش پس از انتخابات درباره ایران گفت، دولتش با مشورت «متحدان» آمریکا محدودیت‌های هسته‌ای ایران را تشدید و به برنامه موشکی جمهوری اسلامی رسیدگی خواهد کرد.

بایدن که پیشتر بازگشت به برجام را از اولویت‌های دولت متبوعش در صورت پیروزی در انتخابات اعلام کرده بود، روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه اعلام کرد همچنان بر سر این دیدگاهش ایستاده و دولتش در صورتی تحریم‌های تهران را لغو خواهد کرد که این کشور از توافق هسته‌ای «پیروی کامل» کند.

جو باید درباره مذاکره با ایران گفت: «با مشورت متحدان و شرکای خود، به مذاکره و توافق‌‌هایی خواهیم پرداخت تا محدودیت‌های هسته‌ای ایران را تشدید و تمدید کنیم.»

بایدن بازگشت آمریکا به برجام را در صورت اجرای دقیق آن از سوی تهران «نقطه شروع» برای مذاکرات دانسته است؛ این در حالی است که تهران پس از آن که طی ماه‌های گذشته از سطح تعهدات خود کاست اکنون تصویب کرده سطح غنی‌سازی را افزایش داده و راه را برای توقف اجرای پروتکل الحاقی بار کند.

رییس جمهور منتخب آمریکا که از ماه میلادی ژانویه در کاخ سفید مستقر خواهد شد، همچنین تاکید کرد که طی مذاکرات آتی با ایران «رسیدگی به برنامه موشکی» را هم در دستور کار خواهد داشت.

تاکید بایدن بر پرداختن به برنامه موشکی ایران در مذاکرات و همچنین مشورت با شرکا و متحدان آمریکا همان موضوعاتی است که مقام‌های دیپلماتیک دولت دونالد ترامپ نیز، با وجود اختلاف شدید با بایدن بر سر ایران، طی هفته‌های گذشته و پس از انتخابات به آن اشاره کرده بودند.

اکنون به نظر می‌رسد با اشاره روشن بایدن به همراهی دولتش با متحدان آمریکا و همچنین تاکید بر رسیدگی به برنامه موشکی، دو نقطه تناقض و مقابله میان تهران و واشینگتن که پیشتر امیدهایی از سوی تهران بر سر همراهی در آن وجود داشت، پررنگ‌تر شده و آینده امکان توافق و بازگشت به برجام را سخت‌تر می‌نماید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: