جهان

تقابل ناوشکن آمریکایی و کشتی‌های جنگی روسی در دریای ژاپن

وارد آب‌هایش در دریای ژاپن شد، کشتی‌های جنگی خود را برای بیرون راندن این ناو به کار گرفته.

روسیه این ناو آمریکایی را به «فعالیت غیرقانونی» در آب‌های سرزمینی‌ خود در نزدیکی شرق این کشور متهم کرده است؛ اما آمریکا این اتهام را رد می‌کند.

طبق بیانیه وزارت دفاع روسیه، ناو آمریکایی جان اس.مک‌کین که چند روز در منطقه بود، «قوانین آب‌های سرزمینی فدراسیون روسیه در خلیج پتر کبیر را نقض کرده است».

وزارت دفاع روسیه در تشریح این حادثه اعلام کرده: «این اتفاق در ساعت ۴:۱۷ (به وقت اروپای مرکزی) روز سه‌شنبه زمانی اتفاق افتاد که کشتی آمریکایی بیش از دو کیلومتر از مرز دریایی عبور کرد.»

در این بیانیه اضافه شده است که ناوشکن آدمیرال وینوگرادوف متعلق به ناوگان نیروی دریایی روسیه در اقیانوس آرام به ناو آمریکایی پیام اخطار ارسال و تهدید کرد که «متجاوز را برای خروج از آب‌های سرزمینی خود هدایت خواهد کرد».

وزارت دفاع روسیه نوشته است، اگر نیاز بود کشتی‌های جنگی‌اش به ناو آمریکایی می‌کوبیدند و به بیرون آب‌ها هلش می‌دادند.

با این حال نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا هرگونه تخلف را تکذیب کرده و گفته است، ما طبق حقوق و آزادی‌های ناوبری در مجاورت خلیج پتر کبیر حرکت می کردیم.

آب‌های سرزمینی خلیج پتر کبیر از سال ۱۹۸۴ یعنی زمانیکه ایالات متحده آمریکا از به رسمیت شناختن ادعاهای اتحاد جماهیر شوروی برای این منطقه امتناع کرد، مورد مناقشه بوده است.

نیروی دریایی آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد که این قسمت از دریا جزو آب‌های سرزمینی روسیه نیستند و به این ادعای روسیه مبنی براینکه طبق قوانین بین‌المللی، پتر کبیر یک «خلیج تاریخی» است، تن نمی‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: