ایران

گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواستار آزادی دائمی نسرین ستوده شدند

کارشناسان و گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه سیزدهم نوامبر با انتشار بیانیه‌ای از آزادی موقت نسرین ستوده، وکیل ایرانی و مدافع حقوق زنان و حقوق بشر، استقبال کردند و از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستند که اتهامات علیه او را لغو، و خانم ستوده را به صورت دائمی آزاد کنند.

آنها در این بیانیه گفته‌اند: «مقامات ایرانی تصمیم درستی را در رابطه با آزادی موقت نسرین ستوده، با توجه به وضعیت سلامتی او، اتخاذ کردند. با این حال، هنوز مواردی جدی در رابطه با اتهامات، مجازات‌ها، و بازداشت او باقی مانده است که باید فورا حل شوند.»

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران؛ ماری لاور، گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر؛ نیلز ملزر، گزارشگر ویژه شکنجه و دیگر مجازات‌های بی‌رحمانه و غیر انسانی؛ اگنس کالامار، گزارشگر ویژه در اعدام‌های فراقانونی، شتابزده، و خودسرانه؛ و ایرنه خان، گزارشگر ویژه حمایت از حق آزادی بیان و عقیده، از امضاء‌کننده‌های این بیانیه هستند.

گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل همچنین نسبت به ابتلای خانم ستوده به ویروس کرونا به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند و گفته‌اند در این رابطه چندین بار به دولت ایران هشدار داده بودند.

آنها گفته‌اند به‌رغم شواهد زیادی که ماهیت خودسرانه و غیرقانونی اتهامات و حکم زندان علیه نسرین ستوده را نشان می‌دهد، این حکم همچنان پابرجا است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: