جهان

استرالیا برای رسیدگی به اتهامات نظامیانش در افغانستان دادستان ویژه تعیین کرد

دولت استرالیا روز پنجشنبه ۲۲ آبان یک دادستان ویژه را برای تحقیق درباره اتهام نظامیان این کشور به ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان تعیین کرد.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا با صدور بیانیه‌ای ضمن شرح اتهامات رسانه‌ها علیه سربازان این کشور اعلام کرد که تصمیم گشایش یک پرونده کیفری برای رسیدگی به ادعاهای ارتکاب جنایات جنگی توسط نظامیان استرالیا، به منظور پیشگیری از هرگونه ارجاع پرونده به دیوان کیفری بین‌المللی اتخاذ شده است.

رسانه‌های استرالیا از سال‌ها پیش نظامیان این کشور را به ارتکاب جنایات جنگی علیه غیرنظامیان و زندانیان در افغانستان متهم می‌کنند.

استرالیا از سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰ هجری شمسی) و همراه با نظامیان آمریکایی و متحدانش وارد میدان جنگ در افغانستان شد.

آخرین مورد اتهام علیه نظامیان استرالیایی به کشتن یک اسیر جنگی به‌دلیل نبودن جا در هلیکوپتر انتقال نیروها بوده است. به‌علاوه در سال‌های گذشته رسانه‌های استرالیا قتل یک کودک ۶ ساله در جریان حمله به یک خانه را افشا کرده بودند.

دولت استرالیا سال‌ها تلاش کرد تا با برخورد با رسانه‌های افشاگر، مانع به جریان افتادن این دست پرونده‌ها شود. با این حال دادستان ارتش استرالیا به مدت ۴ سال تحقیق جامعی درباره این اتهامات انجام داد. براساس نتایج این تحقیق، نیروهای استرالیایی دست‌کم در ۵۵ مورد قتل غیرقانونی غیرنظامیان، افراد مسلحی که دیگر نمی‌جنگیدند و همچنین رفتار وحشیانه با اسرا یا غیرنظامیان متهم شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا