حقوق بشر

حبس فعالان محیط زیست در ایران ۱۰۰۰ روزه شد

با وجود گذشت هزار روز از بازداشت فعالان محیط زیست در ایران و درخواست‌های متعدد فعالان حقوق بشری و نهادی بین‌المللی برای آزادی این زندانیان سیاسی، ‌آنها همچنان در حبس به‌سر می‌برند.

ادامه حبس فعالان محیط زیست در حالی است که وضعیت سلامتی و شرایط نگهداری آنها تاکنون چندین بار موجب نگرانی نزدیکانشان و موضوع گزارش‌های رسانه‌ای و حقوق بشری شده است.

کتایون رجبی،‌ خواهر سام رجبی یکی از این زندانیان، در صفحه توییتر خود نوشته: «هزار روز پیش سام رجبی را از مادرش و خانواده‌اش و دوستانش و جوانیش و آزادیش و آسمان و ستاره و ماه و طبیعت گرفتند.»

رجبی پیشتر یک بار در زندان به کرونا مبتلا شد.

هومن جوکار، امیرحسین خالقی،‌ طاهر قدیریان،‌ نیلوفر بیانی،‌ سپیده کاشانی،‌ مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه دیگر فعالان محیط زیست زندانی هستند که در  بهمن و اسفندماه سال ۱۳۹۶ با اتهامات امنیتی بازداشت شدند. کوهپایه در فروردین امسال از زندان آزاد شد.

کاووس سیدامامی،‌ استاد دانشگاه و مدیرعامل موسسه «حیات وحش میراث پارسیان»، هم از جمله بازداشت‌شدگانی بود که به طرز مشکوکی در زندان درگذشت. قوه قضاییه علت فوت او را «خودکشی» اعلام کرد.

انتساب اتهامات امنیتی به این حامیان محیط زیست در حالی است که عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، اشاره کرده بود هیاتی که دولت برای بررسی پرونده آنها مامور کرد به این نتیجه رسید «هیچ سندی» برای اثبات اتهاماتشان وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: