ایران

افزایش بیش ۴۱ درصدی نرخ اجاره‌بها در تابستان امسال

بررسی جدیدترین آمار  مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در تابستان  امسال، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ۱۹۵.۸ رسید که نسبت به فصل گذشته، بیش از ۱۱.۸ درصد افزایش داشته است.

در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان همدان و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل تابستان امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ۲۸.۹ درصد است که نسبت به بهار امسال بالغ بر ۵.۶ واحدِ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان با ۳۷ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ۸.۶ درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان همدان به طور متوسط ۸.۱ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی ۲۰.۳ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۴.۳درصد است.

با این حال، علی رغم تمام وعده های رنگارنگ دولت و تعیین حدنصاب برای افزایش نرخ اجاره‌بهاء در ایران، متوسط افزایش هزینه کرایه‌خانه برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل تابستان ۹۹ برابر با ۴۱.۲ درصد است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: