ایران

دولت ۱۰۲ هزار تن اقلام مواد خوراکی میان هیات‌های مذهبی توزیع می‌کند

با وجود کمبود و افزایش قیمت مواد غذایی در ایران، دولت در نظر دارد بیش از یک صد هزار تن «اقلام کالایی» میان هیئت‌های مذهبی توزیع کند.

محمدرضا کاظمی، دبیر ستاد تنظیم بازار ایران، از ابلاغ بخشنامه مرتبط برای تامین اقلام کالایی مورد نیاز هیات‌های مذهبی سراسر کشور به شرکت‌های بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام و سازمان‌های صمت استانی خبر داد.

به گفته او هر یک از هیات‌های مذهبی پس از تایید سازمان تبلیغات اسلامی می‌توانند «سهمیه اقلام کالایی» خود را دریافت کنند.

وزارت صمت در شرایطی ۱۰۲ هزار تن مواد غذایی به هیات‌های مذهبی  تخصیص می‌دهد که قیمت برخی اقلام کالایی از جمله برنج، گوشت مرغ و گوشت قرمز در ماه‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

دبیر ستاد تنظیم بازار ایران در باره قیمت تعین‌شده برای اقلام کالاییِ اختصاص‌یافته به هیاتهای مذهبی چیزی نگفت و تنها مدعی شد که «هدف از اجرای این طرح کمک به نیازمندان است».

براساس اعلام معاون بازرگانی وزیر صمت، دولت در مجموع ۳۰ هزار تن برنج، ۳۰هزار تن روغن، ۳۰ هزار تن شکر، ۱۰ هزار تن گوشت مرغ و ۲ هزار تن گوشت قرمز برای هیئت‌های مذهبی تامین می‌کند.

شایان ذکر است: افزایش قیمت مواد غذایی که از سال ۱۳۹۷ آغاز شد و سال گذشته شتاب بیشتری یافت، سفره خانوار را کوچک‌تر و مصرف خانوار را کاهش داده است. دولت  وعده کرده است که با توزیع بسته‌های کالایی کاهش قدرت خرید خانوار را جبران کند. اجرای این برنامه اما بنا به دلایل اعلام‌نشده به تاخیر افتاده یا متوقف شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: