ایران

آب‌رسانی به غیزانیه اهواز بازهم به تاخیر افتاد

آب‌رسانی به غیزانیه در خوزستان بازهم به تاخیر افتاد و این بخش اهواز، همچنان آب ندارد.

پس از اعتراضات ساکنان غیزانیه، یکی از قطب‌های نفتی ایران به نبود آب در این منطقه که با سرکوب همراه شد، مقام‌های استانی و کشوری، آب‌رسانی در مدت کوتاه را وعده کردند.

قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب به باشگاه خبرنگاران جوان گفته که طرح آب‌رسانی به غیزانیه به دلیل نبود نقدینگی کافی «چند نوبت به تاخیر افتاد که با اعتراض مردمی، وزارت نیرو تخصیص اعتبار لازم را انجام و بهره‌برداری را در سه سال تعریف کرد.»

به گفته او در مرحله اول به ۳۷ روستا آب‌رسانی شده است، اما تکمیل شبکه آب‌رسانی به ۸۵ روستای دیگر به ۱۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

ساکنان غیزانیه آخرین بار خرداد امسال در اعتراض به نداشتن آب، جاده اهواز-رامهرمز-امیدیه را بستند. این اعتراض واکنش خشونت‌آمیز پلیس را به دنبال داشت، به گونه‌ای که پلیس با گلوله‌های ساچمه‌ای به معترضان شلیک کرد و دستکم دو نفر مجروح شدند.

غیزانیه بزرگترین بخش اهواز است و ۸۳ روستا و بالغ بر ۲۵ هزارنفر جمعیت در آن ساکن‌اند که به‌رغم بی‌آبی و محاصره‌ درمیان چاه‌های نفتی و خطوط انتقال نفت، از راه کشاورزی و دامداری معیشت خود را تامین می‌کنند. غیزانیه در حاشیه بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ چاه نفت (متعلق به شرکت‌های نفت و گاز کارون و مارون، شرکت ملی حفاری ایران، پتروشیمی مارون و پتروشیمی رازی)، و درمسیر تزانزیت بنادر ایران قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: