ایرانجهان

ادامه اعتراض‌های ایران به قطعنامه شورای حکام؛ درخواست شریعتمداری برای خروج از ان‌پی‌تی

همزمان با اعتراض بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به استفاده آژانس بین المللی انرژی اتمی از اطلاعات اسرائیل درباره ایران، نماینده رهبر جمهوری اسلامی  نیز در روزنامه کیهان خواستار خروج از ان‌پی‌تی شد.

کمالوندی روز ۳۱ خرداد در واکنش به قطعنامه شورای حکام اعلام کرد که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره دو سایت اتمی مشکوک ایران از طریق «عملیات جاسوسی» اسرائیل به دست آمده و «قابل استناد نیست».

کمالوندی افزود که استناد به این موارد توسط آژانس «هیچ تعهدی را برای جمهوری اسلامی ایران جهت اجابت این‌گونه درخواست‌ها ایجاد نمی‌کند».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ خرداد با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به طور کامل همکاری کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، یکی از این دو محل احتمالا منطقه تورقوزآباد است که نخست‌ وزیر اسرائیل، سال ۹۷ در نشست سازمان ملل از آن سخن گفت. کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس، روز پنجشنبه تهدید کرده بود که تهران «اقدام مقتضی و مناسب» را در واکنش به قطعنامه شورای حکام آژانس انجام اتخاذ خواهد کرد.

در همین حال حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، در سرمقاله این روزنامه نوشت که این اقدام باید خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) باشد.

همزمان با تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی، وزرای خارجه این کشورها روز گذشته از ادامه تحریم تسلیحاتی ایران تا سال ۲۰۲۳ حمایت کرده‌اند.
جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش در توئیتی نوشت که «سه کشور اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به هیچ وجه در موضع توصیه به ایران نیستند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: