تازه‌های سیاسی

اوکراین، جزئیات تازه‌ای‌ از سقوط هواپیمای مسافربری به دست سپاه منتشر کرد

مقامات اوکراینی جزئیات تازه‌ای از آخرین دقایق پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین را که هدف موشک‌های سپاه پاسداران در آسمان تهران قرار گرفت، منتشر کرده‌اند.

الکساندر رووین، رئیس مؤسسه تحقیقات پزشکی قانونی اوکراین، به رسانه‌های این کشور گفته است که شواهد به‌دست‌آمده نشان می‌دهد مسافران هواپیمای اوکراین‌اینترنشنال پیش از برخورد دو موشک با هواپیما، از صندلی‌های خود بلند شده بودند.

به گفته این مقام وزارت دادگستری اوکراین، به گفته الکساندر رووین، از شواهد جدید چنین برمی‌آید که پیش از سقوط هواپیما، وحشت در کابین و بین مسافران حکمفرما بوده و آنها از صندلی‌های خود برخاسته بودند و داخل هواپیما در حال آتش‌سوزی بوده و از سوراخ‌های ایجادشده در بدنه، دود سیاه بیرون می‌آمده است.

به گفته این مقام اوکراینی، پس از اصابت موشک‌های سپاه، این هواپیما «۳.۵ دقیقه» در آسمان بوده و پس از این مدت به زمین برخورد کرده است.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد که شوک اجتماعی در ایران و اعتراضات مردمی را در پی داشت.

دمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین گفته است: «به ایران پیشنهاد داده‌ایم به شیوه‌ای متمدنانه همکاری کند و گام نخست، به نتیجه رساندن هرچه سریع‌تر تحقیقات فنی اعم از تضمین بازخوانی جعبه‌ سیاه است.»

کی‌یف تأکید کرده است که اجازه نخواهد داد پرونده پرواز ۷۵۲ بدون نتایج قابل قبول ختم شود.

دکمه بازگشت به بالا