حقوق بشر

ایران با رتبه ۱۷۳ در انتهای جدول رده‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان ایستاد

سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در ۱۸۰ کشور جهان، جمهوری اسلامی ایران را در رتبه ۱۷۳قرار داده است.

«شاخص آزادی رسانه‌ها در جهان» عنوان گزارشی است که سالانه توسط سازمان گزارشگران بدون مرز تهیه می‌شود. تازه‌ترین جدول روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ منتشر شد.

در این گزارش کشور نروژ برای چهارمین سال متوالی به عنوان آزادترین و امن‌ترین کشور برای رسانه‌ها معرفی شده است.

جمهوری اسلامی ایران در جدول سال ۲۰۱۹ در رتبه ۱۷۰ قرار داشت و اکنون سه رده تنزل کرده است و در انتهای این جدول ایستاده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش خود درباره ایران از حکومت جمهوری اسلامی به عنوان یکی از سرکوبگرترین کشورها در چهار دهه گذشته نام برده است.

بر اساس گزارش این سازمان در چهار دهه گذشته حداقل ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار در ایران زندانی یا اعدام شده‌اند.

حکومت ایران با کنترل قوی و گسترده رسانه‌ها، آزار و اذیت روزنامه‌نگاران مستقل، دادگاه‌های ناعادلانه، ارعاب روزنامه‌نگاران، بازداشت‌های خودسرانه و صدور احکام حبس طولانی‌مدت برای روزنامه‌نگاران این کشور را به یک محل کاملا ناامن برای انان تبدیل کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز با اشاره به تلاش‌های گسترده شهروند-خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌رسانی آزاد گفته است: حکومت ایران در سال‌های اخیر دامنه فشار خود علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران را به خارج از مرزها گسترش داده و رسانه‌های بین‌المللی را نیز هدف قرار داده است.

در پیوند با این خبر، قابل یادآوری‌ست که فعالان رسانه‌ای و کارکنان شبکه ماهواره‌ای کلمه، بارها از سوی نیروهای امنیتی نظام تهران مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: