حقوق بشر

فعالان حقوق بشر از کشته شدن چند زندانی در شورش‌های ۲ زندان اهواز خبر دادند

شماری از فعالان حقوق بشر از کشته شدن «۲۰ زندانی» در در دو زندان سپیدار و شیبان در استان خوزستان خبر داده‌اند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر اهوازی، در این‌باره گفته است: «۱۸ نفر از زندانیان زندان سپیدار اهواز به دلیل شلیک مستقیم گلوله و گرفتار شدن در آتش جان باخته‌اند».

سازمان حقوق بشر اهواز گزارش‌هایی از کشته شدن تعدادی از زندانیان در زندان شیبان منتشر شده است.

زندانیان زندان شیبان اهواز روز ۱۲ فروردین در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که باعث درگیری نیروهای امنیتی با آنها شد. روز دوشنبه نیز زندانیان زندان سپیدار اهواز شورش کرده بودند.

به گفته سازمان حقوق بشر اهواز، ۲۲۰ نفر در آتش‌سوزى بندهاى ۶، ۷ و ۱۰ زندان شیبان اهواز دچار سوختگی شده و حداقل دو نفر بر اثر سوختگى و خفگى جان خود را از دست داده‌اند.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان، در این زمینه گفته است که با حضور به موقع نیروهای امنیتی زندان و نیز ماموران انتظامی استان و نیروهای بسیج و سپاه، از فرار زندانیان جلوگیری شد. او مدعی شد که همه زندانیان سالم هستند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: