تازه‌های سیاسی

رئیس جمهور افغانستان: آرزو ندارم که زندانی طالب داشته باشم

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که از خواست طالبان برای رهایی پنج هزار زندانی این گروه قبل از آغاز مذکرات صلح آگاه است و گفت:”به عنوان رئیس جمهور آرزو ندارم که زندانی طالب داشته باشم.”

براساس موافقت‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان قبل از آغاز مذاکرات “بین الافغانی” باید پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی مربوط به دولت که در بند طالبان هستند، رها شوند.

آقای غنی امروز،شنبه ۱۷اسفند در مراسم گشایش سال جدید کاری شورای ملی افغانستان گفت که رهایی زندانیان طالبان باید براساس یک روند شفاف و راهکار واضح صورت گیرد که مردم مطمئن شوند تا بعد از رهایی آنها تغییر مثبت و آتش بس کامل را شاهد خواهند بود.

آقای غنی آتش‌بس را خواست تمام اقشار مردم افغانستان دانست و گفت که دولتش تاکنون به منظور حسن نیست، آتش‌بس سه روزه را در روزهای عید فطر سال ۱۳۹۷ اعلام کرده، ۹۰۰ زندانی طالبان را به درخواست لویه جرگه رها کرده، انس حقانی و سه عضو ارشد دیگر طالبان را نیز رها کرده که همه به هدف فراهم کردن پیش زمینه برای گفتگوهای صلح بوده است و نشان دهنده تعهد دولت به این روند.

او امضاء تفاهمنامه صلح میان آمریکا و طالبان را گام مهم دانست ولی گفت که در این تفاهمنامه درباره رابطه طالبان با کشور میزبان و پناهنگاه‌های بیرونی این گروه اشاره نشده است که ضرورت به مذاکره رو در رو دارد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: